Category Archives: Audio

The Rundown: April 6, 2021

Monday Results

Baseball
Moore County 2, Eagleville 0
Lawrence County 13, Tullahoma 11
McEwen 11, Hampshire 2
McEwen 5, Hampshire1
Richland 3, Mt. Pleasant 1
Santa Fe 13, Culleoka 6
Brentwood 5, Dickson County 4
Fairview 4, Hickman Co. 3
Ravenwood 10, Page 2
Spring Hill 4, Centennial 2
Summit 2, Independence 1
Summertown 14, Collinwood 0
Nolensville 11, Community 0
Forrest 9, Marshall County 5
Giles County 3, Murfreesboro Central 1
Loretto 13, Frank Hughes 1
Loretto 23, Frank Hughes
Columbia Acad. 4, FRA 1
Zion Chr. 10, Providence Chr. 0

Softball
Forrest 9, Rockvale 3
Moore County 10, Fayetteville 3
Columbia Central 14, Franklin County 4
Huntland 17, South Pittsburg 5
Coffee County 7, Lawrence County 0
Lincoln County 15, Tullahoma 0
Zion Chr. 12, Mt. Pleasant 0
Community 8, Culleoka 5
Columbia Acad. 10, Loretto 0
MTCS 4, Community 1

Tuesday schedule
Baseball
Santa Fe at Culleoka*, 1 p.m.
Columbia Acad. at Franklin Road Acad.*, 4:30 p.m.
Collinwood at Summertown*, 5 p.m.
Providence Chr. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Richland*, 5:30 p.m.
Columbia Central at Lincoln Co.*, 6 p.m.
Lawrence Co. at Tullahoma*, 6 p.m.
Coffee Co. at Franklin Co., 6 p.m.
Dickson Co. at Independence*, 6:30 p.m.
Summit at Spring Hill*, 6:30 p.m.
Forrest at Marshall Co., 6:30 p.m.

Softball
Zion Chr. at Riverside Chr., 4 p.m.
Middle Tenn. Chr. at Columbia Acad.*, 5 p.m.
Summertown at Perry Co.*, 6 p.m.
Summit at Franklin*, 6 p.m.
Wayne Co. at Loretto*, 6 p.m.
Coffee Co. at Columbia Central*, 6:30 p.m.

Boys soccer
Spring Hill at Fayetteville, 5 p.m.
Adamsville at Loretto*, 6 p.m.
Marshall Co. at Lawrence Co.*, 6 p.m.
Independence at Franklin*, 6:30 p.m.
Richland at East Hickman*, 7 p.m.
Summit at Brentwood*, 7 p.m.

The Rundown: April 5, 2021

Friday Results

Baseball
Columbia Acad. 16 Chattanooga Central 0
Columbia Acad. 10, Gadsden City 3
Madison (IN) 7, Eagleville 4
Eagleville 12, Sequatchie 2
Fayetteville 8, Blackford (IN) 3
Beech 5, Franklin Co. 0
Smith Co. 4, Huntland 2
Hardin Co. 8, Lawrence Co. 0
Rockvale 8, Tullahoma 5
Shelbyville 6, Wilson Central 3
Hampshire 4, Franklin Chr. 2
Franklin Chr. 8, Hampshire 3
Richland 9, Huntland 0
Spring Hill 13, Centennial 2
Dickson Co. 2, Montgomery Central 2
Independence 8, Columbia 3
Dekalb Co. 7, Community 6
Community 8, BGA 4
Forrest 8, Page 7
Coffee County 4, Loretto 1
Tullahoma 5, Loretto 1
Ravenwood 7, Nolensville 2
Nashville Chr. 5, Fairview 4
Zion Chr. 10, Glencliff 5
Zion Chr. 7, Glencliff 5 (6 inn.)

Softball
Loretto 10, Wilson (AL) 1
Sullivan East 13, Grace Chr. 0
Cornersville 8, Mt. Pleasant 3
Summertown 8, White House Heritage 0
Nolensville 2, Summertown 0
McNairy Central 6, Franklin 3
Ravenwood 6, Goodpasture 1
Columbia Acad. 4, Blackman 1
Columbia Acad. 3, Green Hill 2
Columbia 4, Zion Chr. 3

Saturday Results
Baseball
Pigeon Forge 8, Giles Co. 2
Columbia Acad. 9, Signal Mtn. 4
Blackman 11, Coffee Co. 1
Brentwood 12, Riverdale 6
Smyrna 7, Franklin Co. 6
Coffee County 2, Rossview 1
Eagleville 9, Nolensville 3
Fayetteville 3, Nolensville 2
Knights Acad. 13, Franklin Co. 0
Hartselle (AL) 13, Shelbyville 0
Shelbyville 9, Summit 3
Fairview 10, Santa Fe 8
Fairview 13, Santa Fe 9
Ravenwood 12, Columbia 3
Community 7, Smith Co. 2
Community 11, Cascade 1
Loretto 21, Section (AL) 10
Hardin Co. 7, Lawrence Co. 2
Brentwood 5, Munford 0
Collierville 12, Tullahoma 4
Battle Ground Acad. 17, Huntland 4
Greater Gwinnett Chr. (Ga.) 7, Columbia Acad. 4
Zion Chr. 22, RIverside Chr. 0

Softball
Walker Valley 7, Summit 0
Station Camp 22, Franklin Co. 0
Summertown 4, Lexington 0
Summertown 5, Page 0
Columbia Acad. 7, Stewarts Creek 2
Columbia Acad. 1, Ravenwood 0
Cornersville 15, Zion Chr. 0
Zion Chr. 3, Cornersville 0

Monday schedule
Baseball
Frank Hughes at Loretto*, 4 p.m. (DH)
Hampshire at McEwen, 4:30 p.m. (DH)
Culleoka at Santa Fe*, 5 p.m.
Zion Chr. at Providence Chr.*, 5 p.m.
Tullahoma at Lawrence Co.*, 6 p.m.
Richland at Mt. Pleasant*, 6 p.m.
Summertown at Colllinwood*, 6 p.m.
Centennial at Spring Hill*, 6:30 p.m.
Franklin Road Acad. at Columbia Acad.*, 6:30 p.m.
Independence at Summit*, 6:30 p.m.

Softball
Zion Chr. at Mt. Pleasant, 1 p.m.
Culleoka at Community, 5 p.m.
Frank Hughes at Richland, 5 p.m. (DH)
Independence at Dickson Co.*, 5:30 p.m.
Coffee Co. at Lawrence Co.*, 6 p.m.
Loretto at Columbia Acad., 6 p.m.
Columbia Central at Franklin Co.*, 6:30 p.m.

The Rundown: wednesday, March 31st, 2021

Tuesday Results

Baseball
Lawrence County 12, Columbia Central 2
Tullahoma 10, Franklin County 1
Tullahoma 7, Franklin County 6
Fayetteville 2, Moore County 0
Lincoln County 6, Shelbyville 0
Culleoka 15, Mt. Pleasant 12
Fairview 15, Waverly 5
Franklin 4, Dickson Co. 0
Independence 12, Centennial 2
Ravenwood 9, Spring Hill 6
Brentwood 9, Summit 8
Loretto 12, Collinwood 1
Community 7, Murfreesboro Central 5
Forrest 11, Giles County 4
Nolensville 10, Marshall County 2
Summertown 14, Perry County 0
Columbia Acad. 13, CPA 2
GCA 11, MTCS 1

Softball
Columbia Central 3, Shelbyville 2
Culleoka 8, Santa Fe 2
Dickson County 9, Ravenwood 1
Spring Hill 4, Page 2
Loretto 14, Perry County 3
Columbia Acad. 5, Belgreen 1
Columbia Acad. 9, Southside 3\
Zion Chr. 18, CPA 3

Soccer
Spring Hill 3, Lawrence County 0
Mars Hill Bible 6, Loretto 0
Page 5, Tullahoma 1
Brentwood 5, Independence 0

JuCo Hoops
C-State W 66, Dyersburg 62
C-State M 77, Dyersburg 69

JuCo Softball
C-state 4, SWTCC 1
C-State 5, SWTCC 2

Wednesday Schedule

Baseball
Columbia Central at Lawrence Co.*, 3:30 p.m.Softball
Columbia Academy at Gulf Coast Classic, Gulf Shores (Ala.)

The Rundown: March 30, 2021

Monday Results

Baseball
Moore County 9, Fayetteville 8
Mt. Pleasant 11, Culleoka 4
Santa Fe 14, Hampshire 1
Summit 13, Brentwood 2
Centennial 6, Independence 5
Dickson County 2, Franklin 0
Ravenwood 9, Spring Hill 3
Fairview 2, Camden 1
Giles County 4, Forrest 1
Loretto 15, Collinwood 0
Nolensville 8, Marshall County 0
Murfreesboro Central 5, Community 2
Summertown 6, Perry County 1
CPA 7, Columbia Acad. 4
Franklin Road 12, Zion Chr. 0
MTCS 6, GCA 1

Softball
Forrest 12, Stewart’s Creek 2
Lincoln County 4, Columbia Central 1
Coffee County 14, Franklin County 0
Lawrence County 1, Spring Hill 0
Shelbyville 5, Tullahoma 0
Columbia Acad. 4, Smiths Station 2
Columbia Acad. 9, Russellville 0
Community 7, CPA 3
Zion Chr. 21, GCA 5

Tuesday Schedule
Baseball

Franklin Co. at Tullahoma*, 3:30 p.m.
Tullahoma at Franklin Co.*, 7 p.m.

Christ Presbyterian Acad. at Columbia Acad.*, 3:30 p.m.
Lawrence Co. at Columbia Central*, 3:30 p.m.
Brentwood at Summit*, 4:30 p.m.
Franklin Road Acad. at Zion Chr.*, 4:30 p.m.
Hampshire at Santa Fe*, 5 p.m.
Perry Co. at Summertown*, 5 p.m.
Cornersville at Richland, 5:30 p.m.
Culleoka at Mt. Pleasant*, 6 p.m.
Loretto at Collinwood*, 6 p.m.
Centennial at Independence*, 6:30 p.m.
Ravenwood at Spring Hill*, 6:30 p.m.

Softball

Perry Co. at Loretto*, 4:30 p.m.
Centennial at Summit*, 5 p.m.
Christ Presbyterian Acad. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Culleoka at Santa Fe*, 5 p.m.
Franklin at Independence*, 5 p.m.
Summertown at Hardin Co., 5 p.m.
Page at Spring Hill, 5:30 p.m.
Shelbyville at Columbia Central*, 6:30 p.m.
Columbia Academy at Gulf Coast Classic, Gulf Shores (Ala.)

Boys soccer
Spring Hill at Lawrence Co.*, 5:30 p.m.
Ezell-Harding at Zion Chr., 6 p.m.
Hickman Co. at Richland, 6 p.m.
Brentwood at Independence*, 7 p.m.
Nolensville at Summit, 7 p.m.

The Rundown: March 24, 2021

Tuesday Results

Baseball
Tullahoma 6, Coffee County 1
Columbia Central 8, Franklin County 2
Lawrence County 11, Shelbyville 7
Giles County 3, Lincoln County 2
Brentwood 4, Centennial 1
Dickson County 9, Page 6
Independence 9, Spring Hill 1
Creek Wood 3, Fairview 0
Forrest 5, PJPII 2
Huntland 8, Cascade 5
Moore County 15, Cornersville 0
Mt. Pleasant 13, McEwen 3
Summertown 16, Wayne County 6
Santa Fe 2, Houston County 1
Columbia Acad. 4, Grace Chr. 1
CPA 20, Zion Chr. 4

Softball
Lincoln County 19, Franklin County 1
Richland 5, Culleoka 2
Mt. Pleasant 18, Santa Fe 2
Dickson County 3, Summit 1
Page 8, Independence 0
Summertown 10, Collinwood 0
Forrest 10, Community 0
Marshall County 15, Giles County 2
Columbia Acad. 4, MTCS 3

Soccer
Columbia Central 5, Franklin County 0
Marshall County 2, Giles County 1
Lawrence County 4, Loretto 1
Spring Hill 1, Tullahoma 0

Wednesday schedule
Baseball
Summit vs. Clarksville%, 4 p.m. at Independence
Moore Co. at Culleoka, 5 p.m.
Riverdale at Columbia Central%, 5 p.m.
Clarksville at Independence%, 6:30 p.m.
Siegel at Spring Hill%, 6:30 p.m.

Softball
Zion Chr. at Columbia Acad.*, 3:30 p.m.
Community at Santa Fe, 5 p.m.
Loretto at Lawrence Co., 5:30 p.m.

Boys soccer
Culleoka at Wayne Co., 6 p.m.

Junior college basketball
Southwest Tennessee at Columbia State, 5:30 p.m. (DH)

Junior college softball
Columbia State at Motlow State, 1 p.m. (DH)

The Rundown: March 23, 2021

Monday Results

Baseball
Franklin Co. 6, Columbia Central 3
Lawrence County 3, Shelbyville 2
Independence 6, Spring Hill 5
Summit 3, Franklin 1
Stewart County 2, Fairview 0
Eagleville 6, Fayetteville 4
Moore County 10, Cornersville 0
Community 11, Richland 10
Community 8, Richland 1
Loretto 10, Perry County 0
Loretto 16, Perry County 0
Columbia Acad. 6, Grace Chr. 0
CPA 9, Zion Chr. 0

Softball
Columbia Central 13, Tullahoma 3
Lincoln County 9, Lawrence County 5
Independence 11, Spring Hill 3
Brentwood 7, Franklin 5
Moore County 14, Cascade 3
Eagleville 11, Fayetteville 1
Community 10, Culleoka 8
Columbia Acad. 10, PJPII 0
MTCS 8, Zion Chr. 5

JuCo Baseball
Motlow State 11, C-State 3

JuCo Softball
C-State 5, Cleveland State 3
C-State 8, Cleveland State 4

Tuesday schedule
Baseball
Shelbyville at Lawrence Co.*, 4 p.m.
Summertown at Wayne Co.*, 4 p.m.
Houston Co. at Santa Fe, 4:30 p.m. (DH)
Christ Presbyterian Acad. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Richland at Community, 5 p.m.
McEwen at Mt. Pleasant, 5:30 p.m.
Franklin Co. at Columbia Central*, 6 p.m.
Tullahoma at Coffee County*, 6 p.m.
Loretto at Perry Co.*, 6 p.m.
Columbia Acad. at Grace Chr.*, 6:30 p.m.
Franklin at Summit*, 6:30 p.m.
Independence at Spring Hill*, 6:30 p.m.

Softball
Columbia Acad. at Middle Tenn. Chr.*, 4 p.m.
Independence at Page*, 5 p.m.
Santa Fe at Mt. Pleasant*, 5 p.m.
Franklin at Spring Hill*, 5:30 p.m.
Summit at Dickson Co.*, 5:30 p.m.
Community at Forrest*, 5:30 p.m.
Marshall County at Giles County*, 5:30 p.m.
Richland at Culleoka*, 6 p.m.
Summertown at Collinwood*, 6 p.m.
Lincoln County at Franklin County*, 6 p.m.
Coffee County at Shelbyville*, 7 p.m.

Boys soccer
Lawrence Co. at Loretto, 5 p.m.
Fayetteville at Culleoka, 5:30 p.m.
Tullahoma at Spring Hill*, 6 p.m.
Grace Chr. at Zion Chr.*, 6:30 p.m.
East Hickman at Richland, 7 p.m.
Franklin Co. at Columbia Central*, 7 p.m.
Summit at Independence*, 7 p.m.