Tag Archives: college softball

Area sports upcoming

Monday
Baseball

Lawrence Co. at Shelbyville*, 4 p.m.
Wayne Co. at Summertown*, 4 p.m.
Community at Richland, 5 p.m.
Zion Chr. at Christ Presbyterian Acad.*, 5 p.m.
Mt. Pleasant at McEwen, 5:30 p.m.
Columbia Central at Franklin Co.*, 6 p.m.
Perry Co. at Loretto*, 6 p.m.
Grace Chr. at Columbia Acad.*, 6:30 p.m.
Spring Hill at Independence*, 6:30 p.m.
Summit at Franklin*, 6:30 p.m.

Softball

Community at Culleoka, 5 p.m.
Middle Tenn. Chr. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Spring Hill at Independence*, 5 p.m.
Lincoln Co. at Lawrence Co.*, 5:30 p.m.
Santa Fe at East Hickman, 5:30 p.m.
Collinwood at Richland, 6 p.m.
Columbia Acad. at Ardmore (Ala.), 6 p.m.
Tullahoma at Columbia Central*, 6 p.m.

Boys soccer

Christ Presbyterian Acad. at Zion Chr.*, 6 p.m.
Webb-Bell Buckle at Columbia Acad.*, 6 p.m.

Junior college baseball

Motlow State at Columbia State, 1 p.m.

Junior college softball

Columbia State at Cleveland State, 12 noon (DH)

Tuesday
Baseball

Shelbyville at Lawrence Co.*, 4 p.m.
Summertown at Wayne Co.*, 4 p.m.
Houston Co. at Santa Fe, 4:30 p.m. (DH)
Christ Presbyterian Acad. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Richland at Community, 5 p.m.
McEwen at Mt. Pleasant, 5:30 p.m.
Franklin Co. at Columbia Central*, 6 p.m.
Loretto at Perry Co.*, 6 p.m.
Columbia Acad. at Grace Chr.*, 6:30 p.m.
Franklin at Summit*, 6:30 p.m.
Independence at Spring Hill*, 6:30 p.m.

Softball

Columbia Acad. at Middle Tenn. Chr.*, 4 p.m.
Independence at Page*, 5 p.m.
Santa Fe at Mt. Pleasant*, 5 p.m.
Franklin at Spring Hill*, 5:30 p.m.
Summit at Dickson Co.*, 5:30 p.m.
Richland at Culleoka*, 6 p.m.
Summertown at Collinwood*, 6 p.m.

Boys soccer

Lawrence Co. at Loretto, 5 p.m.
Fayetteville at Culleoka, 5:30 p.m.
Tullahoma at Spring Hill*, 6 p.m.
Grace Chr. at Zion Chr.*, 6:30 p.m.
East Hickman at Richland, 7 p.m.
Franklin Co. at Columbia Central*, 7 p.m.
Summit at Independence*, 7 p.m.

Wednesday
Baseball

Summit vs. Clarksville%, 4 p.m. at Independence
Moore Co. at Culleoka, 5 p.m.
Riverdale at Columbia Central%, 5 p.m.
Clarksville at Independence%, 6:30 p.m.
Siegel at Spring Hill%, 6:30 p.m.

Softball

Zion Chr. at Columbia Acad.*, 3:30 p.m.
Community at Santa Fe, 5 p.m.
Loretto at Lawrence Co., 5:30 p.m.

Boys soccer

Culleoka at Wayne Co., 6 p.m.

Junior college basketball

Southwest Tennessee at Columbia State, 5:30 p.m. (DH)

Junior college softball

Columbia State at Motlow State, 1 p.m. (DH)

Thursday
Baseball

Brentwood vs. Riverdale%, 4 p.m. at Summit
Clarksville vs. Nolensville%, 4 p.m. at Spring Hill
Lawrence Co. vs. Oakland%, 4 p.m. at Independence
Lewis Co. vs. Marshall Co.%, 4 p.m. at Columbia Central
Hickman Co. at Santa Fe, 5 p.m.
Cornersville at Mt. Pleasant, 5:30 p.m.
Hampshire at Fayetteville, 5:30 p.m.
Richland at Summertown, 5:30 p.m.
Collinwood at Culleoka, 6 p.m.
Giles Co. at Loretto, 6:30 p.m.
Lawrence Co. at Independence%, 6:30 p.m.
Marshall Co. at Columbia Central%, 6:30 p.m.
Nolensville at Spring Hill%, 6:30 p.m.
Riverdale at Summit%, 6:30 p.m.

Softball

Grace Chr. at Zion Chr.*, 4:30 p.m.
Frank Hughes at Summertown*, 5 p.m.
Independence at Ravenwood*, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Richland*, 5 p.m.
Summit at Page*, 5 p.m.
Dickson Co. at Spring Hill*, 5:30 p.m.

Boys soccer

Murfreesboro Central at Spring Hill*, 5:30 p.m.
Loretto at Culleoka, 6 p.m.
Nolensville at Lawrence Co.*, 6:30 p.m.
Richland at Forrest, 6:30 p.m.
Coffee Co. at Columbia Central*, 7 p.m.

Friday
Baseball

Brentwood vs. Oakland%, 4 p.m. at Summit
Clarksville at Spring Hill%, 4 p.m.
Siegel vs. Rossview%, 4 p.m. at Independence
Mt. Pleasant at Zion Chr., 5 p.m.
Perry Co. at Santa Fe, 5 p.m.
Rockvale at Columbia Central%, 5 p.m.
Fayetteville at Hampshire, 5:30 p.m.
Summertown at Richland, 5:30 p.m.
Culleoka at Collinwood, 6 p.m.
Lawrence Co. at Page, 6:30 p.m.
Nashville Chr. at Columbia Acad., 6:30 p.m.
Nolensville at Summit%, 6:30 p.m.
Riverdale vs. Clarksville%, 6:30 p.m. at Spring Hill
Rossview at Independence%, 6:30 p.m.

Softball

Columbia Acad. at Grace Chr.*, 4 p.m.
Columbia Central at Summit, 5 p.m.
Fayetteville at Mt. Pleasant, 5 p.m. (DH)
Spring Hill at Brentwood*, 5:30 p.m.
Lawrence Co. at Shelbyville*, 6 p.m.
Summertown vs. Stewarts Creek#, 6 p.m.
Summertown vs. Blackman#, 8 p.m.

Boys soccer

Brentwood Acad. at Spring Hill, 5 p.m.
Zion Chr. at Richland, 6 p.m.
Summit at Antioch, 6:30 p.m.
Page at Summit*, 7 p.m.

Saturday
Baseball

Rockvale at Summit%, 11 a.m.
Rossview vs. Nolensville%, 11 a.m. at Spring Hill
Siegel at Independence%, 11 a.m.
Summertown at Columbia Central%, 11 a.m.
Columbia Acad. at Giles Co., 12 noon
LaVergne at Independence%, 1:30 p.m.
Summertown vs. Oakland%, 1:30 p.m. at Columbia Central
Santa Fe at Fairview, 2 p.m.
Rossview vs. Rockvale%, 2:30 p.m. at Spring Hill
Siegel at Summit%, 2:30 p.m.
Eagleville at Mt. Pleasant, 3 p.m.
Hampshire at Zion Chr., 4 p.m. (DH)
Oakland vs. Lewis Co.%, 4 p.m. at Columbia Central

Softball

Summertown vs. Rogers (Ala.)#, 12 noon
Summertown vs. Rockvale#, 4 p.m.
Zion Chr. at Santa Fe, 10 a.m. (DH)

Boys soccer

Columbia Central at Oakland, 7 p.m.

Junior college basketball

Columbia State at Volunteer State, 2 p.m. (DH)

Junior college baseball

Columbia State at Southwest Tennessee, 12 noon (DH)

Junior college softball

Columbia State at Southwest Tennessee, 1 p.m. (DH)

* district game
% Jim Painter Classic
# Southern Warrior Classic, Murfreesboro

Coaches are encouraged to submit schedules and results to sports@sm-tnsports.com.

Sports upcoming

Monday
Baseball

Coffee Co. at Columbia Central*, 4 p.m.
Columbia Acad. at Providence Chr.*, 5 p.m.
Cornersville at Santa Fe, 5 p.m.
Eagleville at Summertown, 5 p.m.
Lewis Co. at Hampshire, 5 p.m.
Richland at Marshall Co., 5 p.m.
Summit at Lebanon, 6 p.m.
Tenn. Monarchs at Loretto, 6 p.m.
Giles Co. at Spring Hill, 6:30 p.m.
Independence at Nolensville, 6:30 p.m.
Lincoln Co. at Lawrence Co.*, 6:30 p.m.
Mt. Pleasant vs. Huntingdon, 7 p.m. at Waverly

Softball

Independence at Columbia Central, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Wayne Co., 5 p.m.
Santa Fe at Community, 5 p.m.
Columbia Acad. at Dickson Co., 5:30 p.m.
Lawrence Co. at Giles Co., 5:30 p.m.
Cornersville at Richland, 6 p.m.
Spring Hill at Zion Chr., 6 p.m.

Tuesday
Baseball

Columbia Central at Coffee Co.*, 4 p.m.
Mt. Pleasant at Camden, 4:30 p.m.
Community at Culleoka, 5 p.m.
Hampshire at Frank Hughes, 5 p.m.
Providence Chr. at Columbia Acad.*, 5 p.m.
Santa Fe at Cornersville, 5 p.m.
Richland at Collinwood, 5:30 p.m.
Russellville (Ala.) at Loretto, 6 p.m.
Lawrence Co. at Lincoln Co.*, 6:30 p.m.
Nolensville at Independence, 6:30 p.m.
Spring Hill at Giles Co., 6:30 p.m.
Summit vs. Farragut, 6:30 p.m. at Lebanon

Softball

Independence at Columbia Acad., 5 p.m.
Santa Fe at McEwen, 5 p.m.
Columbia Central at Coffee Co.*, 5:15 p.m.
Giles Co. at Loretto, 5:30 p.m.
Lewis Co. at Zion Chr., 5:30 p.m.
Richland at Marshall Co., 6 p.m.
Tullahoma at Lawrence Co.*, 6 p.m.

Wednesday
Baseball

Culleoka at Community, 4:30 p.m.
Summit vs. Christ Presbyterian Acad., 4:30 p.m. at Siegel
Mt. Pleasant vs. Knoxville West, 5 p.m. at Rose Park

Softball

Summertown at Ardmore (Ala.), 2:30 p.m.

Junior college baseball

Jackson State at Columbia State, 1 p.m. (DH)

Junior college softball

Jackson State at Columbia State, 1 p.m. (DH)

Thursday
Baseball

Culleoka at East Hickman, 5 p.m.
Hampshire at Perry Co., 5 p.m.
Santa Fe at Hickman Co., 5 p.m.
Summit at Rockvale, 6 p.m.
Lawrence Co. at Giles Co., 6:30 p.m.
Marshall Co. at Columbia Central, 6:30 p.m.
Independence at Stewarts Creek, 7 p.m.

Softball

Brentwood at Independence*, 5 p.m.
Lawrence Co. at Columbia Central*, 5:30 p.m.
Perry Co. at Mt. Pleasant, 5 p.m.
Spring Hill at Summit*, 5 p.m.
Columbia Acad. at Loretto, 6 p.m.
Richland at Fayetteville, 6 p.m.
Santa Fe at Cornersville, 6 p.m.

Friday
Baseball

Columbia Acad. at Hilwood, 4:15 p.m.
Independence vs. Lebanon, 4:30 p.m. at Stewarts Creek
Summertown at Lewis Co., 4:30 p.m.
Summit vs. Green Hill, 4:30 p.m. at Oakland
Culleoka at Zion Chr., 5 p.m.
East Hickman at Santa Fe, 5 p.m.
Hickman Co. at Hampshire, 5:30 p.m.
Mt. Pleasant at Middle Tenn. Chr., 6 p.m.
Giles Co. at Lawrence Co., 6:30 p.m.
Loretto at Spring Hill, 6:30 p.m.

Softball

Fayetteville at Santa Fe, 5 p.m.
Zion Chr. Invitational
Mt. Pleasant at Zion Chr., 4:30 p.m.
Culleoka vs. Spring Hill, 6 p.m. at Zion Chr.
Community vs. Loretto, 7:30 p.m. at Zion Chr.
Mary Vowell Classic, Fly Park
Creek Wood vs. Summit, 4 p.m.
Independence vs. Eagleville, 4:30 p.m.
Eagleville vs. Columbia Acad., 6 p.m.
Smyrna vs. Summit, 7 p.m.
Independence vs. Cheatham Co., 7:30 p.m.
Columbia Acad. vs. Cheatham Co., 9 p.m.
Summertown Lady Eagle Classic
Lewis Co. vs. Summertown, 4:30 p.m.
Richland vs. Collinwood, 5:30 p.m.
Summertown vs. Forrest, 5:50 p.m.
Lewis Co. vs. Richland, 6:50 p.m.

Saturday
Baseball

Independence vs. Warren Co., 11 a.m. at Rockvale
Summit at Blackman, 11 a.m.
Forrest at Columbia Central, 12 noon
Independence at Rockvale, 1:30 p.m.
Summit vs. Mt. Juliet, 1:30 p.m. at Blackman
Fayetteville at Santa Fe, 3 p.m.

Softball

Mary Vowell Classic, Fly Park
Green Hill vs. Summit, 9 a.m.
Independence vs. Columbia Acad., 10:30 a.m.
Bracket play, 12:30 p.m.
Summertown Lady Eagle Classic
Lexington vs. Forrest, 9:30 a.m.
Summertown vs. Lexington, 10:50 a.m.
Richland vs. Wayne Co., 11 a.m.
Bracket play, 12:30 p.m.
Zion Chr. Invitational
Mt. Pleasant vs. Culleoka, 8 a.m.
Spring Hill vs. Loretto, 9:30 a.m.
Zion Chr. vs. Mt. Pleasant/Culleoka winner, 11 a.m.
Community vs. Spring Hill/Loretto winner, 12:30 p.m.
Mt. Pleasant/Culleoka loser vs. Spring Hill/Loretto loser, 2 p.m.
Zion Chr./(Mt. Pleasant/Culleoka) loser vs. Community/(Spring Hill/Loretto) loser, 3:30 p.m.
Winners bracket final, 5 p.m.
Losers bracket semifinal, 6:30 p.m.
Losers bracket final, 8 p.m.
Championship, 9:30 p.m

Junior college baseball

Motlow State vs. Columbia State, 12 noon (DH)

Junior college basketball

Columbia State women at Jackson State, 2 p.m.

Sports upcoming

Monday
High school basketball

Summit girls at Ravenwood*
District 8-AAA Boys quarterfinal, Shelbyville (7) at Lincoln Co. (3)
District 8-AAA Boys quarterfinal, Lawrence Co. (5) at Tullahoma (4)
District 10-A Girls play-in, Mt. Pleasant (5) at Santa Fe (4)
District 12-A Girls quarterfinal, Perry Co. (5) at Collinwood (4)

Tuesday
High school basketball

Dickson Co. at Summit*
Independence at Brentwood*
Spring Hill at Franklin*
District 8-AAA Girls quarterfinal, Shelbyville (6) at Lawrence Co. (3)
District 8-AAA Girls quarterfinal, Lincoln Co. (5) at Columbia Central (4)
District 10-A Boys play-in, Hampshire (5) at Mt. Pleasant (4)
District 12-A Girls quarterfinal, Frank Hughes (6) at Wayne Co. (3)
District 12-A Boys quarterfinal, Collinwood (6) at Perry Co. (3)
District 12-A Boys quarterfinal, Frank Hughes (5) at Wayne Co. (4), 7:30 p.m.
Division II-A Middle Region Girls quarterfinal, Christ Presbyterian Acad. (4) at Clarksville Acad. (1)
Division II-A Middle Region Girls quarterfinal, Nashville Chr. (3) at Providence Chr. (2)
Division II-A Middle Region Girls quarterfinal, Donelson Chr. (4) at Webb-Bell Buckle (1)
Division II-A Middle Region Girls quarterfinal, Middle Tenn. Chr. (3) at Goodpasture (2)

Wednesday
High school basketball

Division II-A Middle Region Boys quarterfinal, Battle Ground Acad. (4) at Goodpasture (1)
Division II-A Middle Region Boys quarterfinal, Davidson Acad. (3) at Webb-Bell Buckle (2)
Division II-A Middle Region Boys quarterfinal, Friendship Chr. (4) at Christ Presbyterian Acad. (1)
Division II-A Middle Region Boys quarterfinal, Columbia Acad. (3) at Donelson Chr. (2)

Junior college basketball

Columbia State at Southwest Tennessee, 5:30 p.m. (DH)

Junior college baseball

Dyersburg State at Columbia State, 1 p.m. (DH)

Junior college softball

Dyersburg State at Columbia State, 1 p.m. (DH)

Thursday
High school basketball

District 11-AAA Girls play-in, TBD
District 11-AAA Boys play-in, TBD
District 8-AAA Boys semifinal, Shelbyville/Lincoln Co. winner at Coffee Co. (2)
District 8-AAA Boys semifinal, Lawrence Co./Tullahoma winner at Columbia Central (1)
District 10-A Girls semifinal, Mt. Pleasant/Santa Fe winner at Richland (1)
District 10-A Girls semifinal, Culleoka (3) at Hampshire (2)
District 12-A Girls semifinal, Perry Co./Collinwood winner at Summertown (1)
District 12-A Girls semifinal, Frank Hughes/Wayne Co. at Loretto (2)
Division II-A Middle Region Girls semifinal, Christ Presbyterian Acad./Clarksville Acad. winner vs. Nashville Chr./Providence Chr. winner at higher seed
Division II-A Middle Region Girls semifinal, Donelson Chr./Webb-Bell Buckle winner vs. Middle Tenn. Chr./Goodpasture winner at higher seed

Friday
High school basketball

District 11-AAA Girls quarterfinals, TBD
District 11-AAA Boys quarterfinals, TBD
District 8-AAA Girls semifinal, Shelbyville/Lawrence Co. winner at Tullahoma (2)
District 8-AAA Girls semifinal, Lincoln Co./Columbia Central winner at Coffee Co. (1)
District 10-A Boys semifinal, Hampshire/Mt. Pleasant winner at Richland (1)
District 10-A Boys semifinal, Culleoka (3) at Santa Fe (2)
District 12-A Boys semifinal, Frank Hughes/Wayne Co. winner at Loretto (1)
District 12-A Boys semifinal, Collinwood/Perry Co. winner at Summertown (2)
Division II-A Middle Region Boys semifinal, Battle Ground Acad./Goodpasture winner vs. Davidson Acad./Webb-Bell Buckle winner at higher seed
Division II-A Middle Region Boys semifinal, Friendship Chr./Christ Presbyterian Acad. winner vs. Columbia Acad./Donelson Chr. winner at higher seed

Saturday
High school basketball

District 11-AAA Girls semifinals, TBD
District 11-AAA Boys semifinals, TBD
District 10-A Girls championship at higher seed
District 10-A Girls consolation at higher seed
District 12-A Girls championship at higher seed
District 12-A Girls consolation at higher seed
Division II-A Middle Region Girls championship at higher seed
Division II-A Middle Region Girls consolation at higher seed
Division II-A Middle Region Boys championship at higher seed
Division II-A Middle Region Boys consolation at higher seed

High school wrestling

Class AAA state tournament at Chattanooga Convention Center, 8 a.m.

Junior college basketball

Volunteer State at Columbia State, 2 p.m. (DH)

Junior college baseball

Columbia State at Jackson State, 12 noon (DH)

Junior college softball

Columbia State at Jackson State, 1 p.m. (DH)

*District game
All basketball games 6 p.m. start unless noted
Schedule subject to change without prior notice