Tag Archives: Eagleville

Pair of Tigers earn all-state gridiron recognition in 1A

SM-Tn Sports

Ethan Beasley completes his Mt. Pleasant football career with a third Tennessee Sports Writers Association all-state honor, as the senior defensive lineman was named to the organization’s Class 1A team this week.

Beasley, along with Tigers sophomore punter Jackson Collier, is among eight Region 5-1A performers listed on the all-state squad. Joining them are Huntland’s Kolbi Stewart, Moore County’s Kyler Parker and Kaden White, and Gus Hill, Zayshon Pullen and K.J. Jackson from the state champion Fayetteville Tigers.

In Class 2A, Eagleville receiver Kaden Snitzer and defensive back Marcus Collins from Region 5-2A were honored.

An all-state selection as a freshman in 2017 and again last year, Beasley finished with 71 total tackles (12 for loss), two sacks, three forced fumbles and a fumble recovery in 6½ games because of injuries and pandemic-related schedule limitations – providing a bright spot in Mt. Pleasant’s 1-8 campaign.

Collier averaged 35 yards per punt this fall while handling all the Tigers’ kicking chores – achieving touchbacks on 85 percent of his kickoffs and converting 90 percent of his extra-point attempts, along with his lone field goal try.

TSWA all-state teams for Class 3A and Class 4A were announced Tuesday, with Class 5A and Class 6A announced on Monday. Division II-A, DII-AA and DII-AAA teams will be available on Thursday.

The Class 2A and Class 1A teams are listed below.

CLASS 2A OFFENSE

QB – Jacob Dooley, Waverly, Jr.; Luke Myers, South Greene, Jr.*; RB – Jordan Cason, Watertown, Sr.; Khalik Ganaway, Peabody, Jr.*; Dylan Roebeck, Bledsoe Co., Sr.; WR – Quanterrius Hughes-Malone, Watertown, Sr.; Kaden Snitzer, Eagleville, So.; Brady Stanfield, Waverly, Sr.; OL – Neil Brown, Union City, Sr.; Malachi Hayden, Meigs Co., Sr.; Shelton Hopkins, Peabody, Sr.; Jackson Kelley, Rockwood, Sr.; Blake Minnis, Peabody, Sr.; ATH – Will Meadows, Meigs Co., Sr.*; K — Jay Higgins, South Greene, Jr.

CLASS 2A DEFENSE

DL – Jason Baskerville, Peabody, Jr.; C.J. King, Oneida, Jr.; Luke Lewis, Riverside, Sr.; Kaigan Thomas, Bledsoe Co., Jr.; LB – London Burkett, Peabody, So.; Tucker Johnson, Adamsville, Sr.; Hagan Lowe, Meigs Co., Sr.; Cameron Rankins, Trousdale Co., Sr.; DB – Marcus Collins, Eagleville, Jr.; Xadrian Fickey, Rockwood, Jr.; Taye Hutchins, Marion Co., Sr.; Carson Vandiver, Peabody, Sr.; ATH – Jordan Carter, Watertown, Sr.; P – Kolby Morgan, Oneida, Sr.

CLASS 1A OFFENSE

QB – Emmett Hegland, Midway, Jr.; Kyler Parker, Moore Co., Sr.*; RB – Hunter Frame, South Pittsburg, Sr.*; K.J. Jackson, Fayetteville, Fr.; Kolbi Stewart, Huntland, Sr.; WR – Caleb Goodman, Midway, Jr.; Jordan King, Jellico, Sr.; Devin Ramsey, Unaka, Jr.; OL – Colton Alexander, Greenback, Sr.; Gus Hill, Fayetteville, Jr.; Jesse Mounts, West Carroll, Sr.; Bryson Ridge, Coalfield, Jr.; Jared Stone, South Pittsburg, Sr.*; ATH – Seth Lowe, Coalfield, Sr.; K – Cooper Keown, South Pittsburg, Fr.

CLASS 1A DEFENSE

DL – Ethan Beasley, Mt. Pleasant, Sr.; Radshun Cheirs, Lake Co., Sr.; Gio Davis, South Pittsburg, Jr.; Isaac McKinney, Coalfield, Sr.; LB – J.J. Beene, South Pittsburg, Sr.; Braden Matoy, Greenback, Jr.; Brandon Nation, Oliver Springs, Sr.; Kade Wood, Huntingdon, So.; DB – Gavin Hill, Oliver Springs, Sr.; J.T. Morgan, Lake Co., Sr.; Zayshon Pullen, Fayetteville, Sr.; Kaden White, Moore Co., Sr.; ATH – Cody Wildridge, West Carroll, Sr.; P – Jackson Collier, Mt. Pleasant, So.

*Mr. Football finalist; automatic all-state selection

All-Region 5-2A picks named

Coaches from Region 5-2A have announced their postseason all-region team and superlative awards.

Most Valuable Player – Blake Carroll, Lewis Co.

MVP Offensive Line – Trezden Sparkman, Lewis Co.

MVP Offensive Back – Marcus Collins, Eagleville; Max Kirby, Forrest

MVP Receiver – Kaden Snitzer, Eagleville

MVP Defense – Kael Feichtinger, Lewis Co.; Noah Hill, Forrest

MVP Defensive Line — Skyler Ratliff, Loretto; Damian Stingley, Eagleville

MVP Linebacker – Ethan McCain, Lewis Co.; McCalister Wilson, Forrest

MVP Defensive Back – Micah McClendon, Forrest; Sloan Moseley, Lewis Co.

MVP Kicker – Austin Abbott, Summertown

MVP Punter – Christian Hammond, Forrest

Coach of the Year – Bobby Sharp, Lewis Co.

Staff of the Year – Lewis Co.

All-Region — Maki Fleming, Dallas Grooms, Chris Martin, Zander Monroe, John Stanley (Community); Donovin Darnell, Oscar Guerra, Brody McLemore, Wyatt McLemore, Dylan Pratt, Mason Russell (Eagleville); Braden Bowyer, Brenton Burchell, Brayden Jones, Hunter Pendley, Layne Strasser, Joseph Whitaker (Forrest); Lincoln Brewer, Ian Carroll, Ethan Fransen, Eli Hankins, Tyler Ray, Clydarius Sparkman, Jayden Stewart (Lewis Co.); Ian Brown, Nathan Galloway, Caden Porter, Clint Seymore, Isaac Tucker (Loretto); Luke Chapman, Javen Edmiston, Eli Powell, Colton Shaffer (Summertown)

Honorable Mention — Hunter Huggler, Jordan Land, C.J. Rivera (Community); Paxtin Stingley, Dawson McCrary, Jacob Mullins, Rylan Randall (Eagleville); Riley Durbin, Boston Follis, Aden Freeman, Tayton Swift (Forrest); Bryson James, Riley Runions, Kade Shelton, Robert Young (Lewis Co.); Oakley Allen, Carter Daniel, Omoro Joyner, Tabias Sirmones (Loretto); Michael Abbott, Jeremiah Chism, Dillon Flores, Justice Gray, Aniken Johnson (Summertown)

All-Academic — Chris Martin, McCade Miller, Zander Monroe, C.J. Rivera (Community); Layne Bowman (Forrest); Alex Fall, Kyle Larue, Tylan Woodie (Lewis Co.); Samuel Evers (Loretto)

Saturday on the hardwood

Grace Chr. boys 71, Zion Chr. 52

Z 9 11 17 15 — 52
G 16 20 16 19 — 71

Zion Chr. (52) – Matthew Terry 5, Jaron Keyser 3, Hayden Headley 19, Wesley Riggins 6, Ethan Yates 8, Colton Bragan 2, Connor Matheny 9

Grace Chr. (71) – Dean Bechman 31, Ashton Kelley 3, Will Beasley 6, Jackson Hiett 6, Jordan Carter 15, Hudson Barton 3, Nate Westmoreland 2, Jackson Sleeper 2, Trace Phillips 3

3-pointers – Zion Chr. 4 (Keyser, Headley 3), Grace Chr. 12 (Bechman 5, Kelley, Hiett 2, Carter 3, Phillips)

Grace Chr. girls 59, Zion Chr. 18

Z 7 6 3 2 — 18
G 17 12 22 8 — 59

Zion Chr. (18) – Halle Adcox 3, Deanna Trousdale 7, Becca Hazard 8

Grace Chr. (59) – Natalie Kaye 12, McKenzie Kaye 4, Campbell Spencer 7, Larkin Meyers 13, Adyson Wolf 8, Aubrey Black 2, Charlie Black 7, Avery Thorne 3, Ava Granzon 3

3-pointers – Zion Chr.1 (Adcox), Grace Chr. 6 (M. Kaye, Spencer, Meyers 3, Thorne)

Summertown girls 87, Eagleville 26

E 4 12 10 0 – 26
S 22 24 21 20 – 87

Eagleville (26) — Anna Grace Clement 8, Haylee Ferguson 8, Kylie Vaughn 6, Summer Cooper 3, Cadence Chapman 1

Summertown (87) — Hailey Jones 19, Rylee Long 13, Ansley Burleson 13, Kaley Campbell 11, Emily Brazier 9, Karlie Campbell 8, Jenna Brazier 6, Braley Burleson 6, Katie Burdette 2

3-pointers – Eagleville 5 (Ferguson 2, Vaughn 2, Cooper), Summertown 15 (Jones 3, A. Burleson 3, J. Brazier 2, Kar. Campbell 2, B. Burleson 2, Kal. Campbell, E. Brazier, Long)

Lions open season with loss as Raiders celebrate Senior Night

By Maurice Patton

SPRING HILL – Senior Night festivities aren’t common occurrences in December, but Beau Moss wasn’t taking any chances.

“We were worried,” the Spring Hill wrestling coach admitted, regarding the possibility of the Raiders’ season ending abruptly as a result of the ongoing coronavirus pandemic. “We wanted to get it in early. I’m glad we did.”

Isaiah Brooks, Kemonta Fry, Jeffrey Jessup and Isaac Juarez were recognized along with their parents prior to the Tuesday tri-match between Columbia Central, Eagleville and the hosts. Eagleville somewhat spoiled the merriment, defeating the Raiders 53-27 after downing Central 66-11, but Spring Hill ended the night on a high note with a 54-18 win over the Lions.

“We wrestled Eagleville Saturday (at the Brentwood Duals). I think we’re in better shape,” Moss said. “We wrestled them better than we did Saturday. We’re still giving up four (weight) spots, but we’re getting into our weights. We’re still settling in.”

Spring Hill’s Scott Carter (right) controls Eagleville 152-pounder Justin Dennis during Tuesday’s wrestling match. Carter recorded a 6-2 decision. (Photo by Maurice Patton / SM-Tn Sports)

In just over a week, Spring Hill has managed to wrestle 11 dual matches – dropping a pair on Dec. 1 against Summit and host Franklin, facing Watertown and host Cascade two days later and getting in five matches Saturday at Brentwood.

Brooks looked sharp in his only match of the night, pinning Eagleville’s Zach Lewis in 1:08 at 120 pounds, while Brady Morrison won twice by pin – in 52 seconds against Eagleville’s Kaleb Snitzer and in 1:56 against Central’s Jovontris Sharp at 132.

The Lions, making their season debut, got a pair of victories from Tay Cofer, who defeated Eagleville’s 152-pounder Justin Dennis by technical fall (17-2) and Jessup on a third-period pin at 160. Central 285-pounder Keimauri Smith also picked up two pins, against Eagleville’s Joseph Williamson and Juarez.

“We’re just happy we’re wrestling and getting to compete,” second-year Central coach Dane Peoples said. “This was our first competition, we had some success and won some matches. We just need to get in the (wrestling) room.

“Three months ago, we didn’t think we were going to wrestle.”

Columbia Central’s Jovontris Sharp gets the explanation of a call from Matt Stoltz during Tuesday’s wrestling tri-match at Spring Hill. (Photo by Maurice Patton / SM-Tn Sports)

In girls matches, Central’s Brianna Gaytan pinned Spring Hill’s Rose Dawson and Central’s Savannah Honea decisioned Spring Hill’s Natalie Turpin 8-4.

Columbia Central resumes action Thursday against visiting Marshall County. Spring Hill will be in the duals tournament Saturday at Independence.

Eagleville 66, Columbia Central 11: 106 – Tanner Hatchell (E) by forfeit; 113 – Jacob Pennington (E) by forfeit; 120 – Zach Lewis (E) by forfeit; 126 – double forfeit; 132 – Kaleb Snitzer (E) p. Jovontris Sharp, 2:17; 138 – Gabriel Pennington (E) by forfeit; 145 – Erik Johnson (E) by forfeit; 152 – Tay Cofer (C) tf. Justin Dennis 17-2; 160 — Donevin Darnell (E) p. Nathan Neely, 3:41; 170 – Dax VanEkelenburg (E) p. Jeremy Bendermon, 2:20; 182 – Elijah Barrett (E) by forfeit; 195 – Matthew Garber (E) by forfeit; 220 – Oscar Guerra (E) p. Jaylan McCoy, 2:43; 285 – Keimauri Smith (C) p. Joseph Williamson, 2:15

Eagleville 53, Spring Hill 24: 113 – Jacob Pennington (E) by forfeit; 120 – Isaiah Brooks (SH) p. Zach Lewis, 1:08; 126 – Johnathan Childs (SH) by forfeit; 132 – Brady Morrison (SH) p. Kaleb Snitzer, 0:52; 138 – Gabriel Pennington (E) p. Landon Bingham, 0:23; 145 – Erik Johnson (E) tf. Josh Duncan 18-3; 152 – Scott Carter (SH) d. Justin Dennis 6-2; 160 – Donevin Darnell (E) p. Kemonta Fry, 1:08; 170 – Jeffrey Jessup (SH) p. Dax VanEkelenburg, 2:38; 182 – Cayden Buchanan (SH) p. Matthew Garber, 2:50; 195 – Elijah Barrett (E) by forfeit; 220 – Oscar Guerra (E) by forfeit; 285 – Joseph Willliamson (E) p. Isaac Juarez, 4:49; 106 – Tanner Hatchell (E) by forfeit

Spring Hill 54, Columbia Central 18: 120 – Isaiah Brooks (SH) by forfeit; 126 – Johnathan Childs (SH) by forfeit; 132 – Brady Morrison (SH) p. Jovontris Sharp, 1:56; 138 – Landon Bingham (SH) by forfeit; 145 – Josh Duncan (SH) by forfeit; 152 – Scott Carter (SH) by forfeit; 160 – Tay Cofer (SH) p. Jeffrey Jessup, 4:30; 170 – Nathan Neely (C) by forfeit; 182 – Cayden Buchanan (SH) p. Jeremy Bendermon, 0:36; 195 – Duccio Bianchi (SH) by forfeit; 220 – Jaylan McCoy (C) by forfeit; 285 – Keimauri Smith (C) p. Isaac Juarez, 0:40; 106 – double forfeit; 113 – double forfeit