Tag Archives: local schedule

Area sports upcoming

Monday
Baseball

Santa Fe at Fayetteville, 5 p.m.
Summertown at Eagleville, 5 p.m.
Cascade at Richland, 5:30 p.m.
Columbia Central at Stewarts Creek, 6 p.m.
Loretto at Giles Co., 6 p.m.
Ravenwood at Independence*, 6 p.m.
Brentwood at Spring Hill*, 6:30 p.m.
#Grace Chr. at Columbia Acad., 6:30 p.m.
Summit at Page*, 6:30 p.m.
#Christ Presbyterian Acad. at Middle Tenn. Chr.

Softball

Independence at Father Ryan, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Frank Hughes, 5 p.m.
#Grace Chr. at Zion Chr., 5 p.m.
East Hickman at Culleoka, 5:30 p.m.
Spring Hill at Ravenwood*, 5:30 p.m.
Marshall Co. at Richland, 6 p.m.
#Donelson Chr. at Davidson Acad.
#Clarksville Acad. at Nashville Chr.
#Battle Ground Acad. at Christ Presbyterian Acad.

Boys soccer

Columbia Acad. at Giles Co., 6 p.m.
Independence at Page*, 7 p.m.
Rossview at Columbia Central, 7 p.m.

*district game
#postseason game

Coaches are encouraged to submit schedules and results to sports@sm-tnsports.com

Area sports upcoming

Monday
Baseball

Columbia Acad. at Zion Chr.*, 5 p.m.
Culleoka at Hampshire*, 5 p.m.
Richland at Santa Fe*, 5 p.m.
Brentwood at Independence*, 6:30 p.m.
Franklin at Spring Hill*, 6:30 p.m.
Summertown at Mt. Pleasant, 6:30 p.m.
Lawrence Co. at Summit, 7 p.m.

Softball

Independence at Summit*, 5 p.m.
Lewis Co. at Mt. Pleasant, 5 p.m.
Richland at Wayne Co., 5 p.m.
Columbia Central at Shelbyville*, 5:30 p.m.
Giles Co. at Loretto, 5:30 p.m.
Ravenwood at Spring Hill*, 5:30 p.m.
Lawrence Co. at Franklin Co.*

Boys soccer

Wayne Co. at Lawrence Co., 5:30 p.m.
Giles Co. at Zion Chr., 6 p.m.
Marshall Co. at Spring Hill*, 6 p.m.
Columbia Central at Lincoln Co.*, 6:30 p.m.

Tuesday
Baseball

Zion Chr. at Columbia Acad.*, 5 p.m.
Hampshire at Culleoka*, 5 p.m.
Santa Fe at Richland*, 5:30 p.m.
Columbia Central at Tullahoma*, 6 p.m.
East Hickman at Mt. Pleasant, 6 p.m.
Independence at Brentwood*, 6:30 p.m.
Lawrence Co. at Loretto, 6:30 p.m.
Spring Hill at Franklin*, 6:30 p.m.

Softball

#Clarksville Acad. at Zion Chr., 4:30 p.m.
Summertown at Loretto*, 4:30 p.m.
Richland at Mt. Pleasant*, 5 p.m.
Santa Fe at Culleoka*, 5 p.m.
Summit at Centennial*, 5 p.m.
Brentwood at Spring Hill*, 5:30 p.m.
Franklin Co. at Columbia Central*, 6:30 p.m.

Boys soccer

Battle Ground Acad. at Columbia Acad.*, 6 p.m.
East Hickman at Culleoka, 6 p.m.
Independence at Ravenwood*, 7 p.m.
Spring Hill at Fairview, 7 p.m.
Summit at Grace Chr., 7 p.m.

Wednesday
Baseball

Tullahoma at Columbia Central*, 6 p.m.

Thursday
Baseball

Columbia Acad. at East Hickman, 5 p.m.
Forrest at Summertown, 5 p.m.
Frank Hughes at Culleoka, 5 p.m.
Santa Fe at Perry Co., 5 p.m.
Richland at Loretto, 6 p.m.
Independence at Ravenwood*, 6:30 p.m.
Page at Summit*, 6:30 p.m.
Spring Hill at Brentwood*, 6:30 p.m.

Softball

Dickson Co. at Independence*, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Riverside Chr., 5 p.m.
Richland at Santa Fe*, 5 p.m.
Collinwood at Loretto*, 5:30 p.m.
Centennial at Spring Hill*, 6 p.m.
Culleoka at Cornersville, 6 p.m.
Summertown at Wayne Co.*, 6 p.m.
Lawrence Co. at Coffee Co.*
#Battle Ground Acad./Donelson Chr. winner at Columbia Acad., TBA
#Clarksville Acad./Zion Chr. winner vs. Ezell-Harding/Friendship Chr. winner, TBA

Boys soccer

Summit at Spring Hill, 5:30 p.m.
Culleoka at Zion Chr., 6 p.m.
Shelbyville at Columbia Central*, 7 p.m.

Friday
Baseball

Cascade at Culleoka, 5 p.m.
Giles Co. at Summertown, 5 p.m.
Loretto at Richland, 6 p.m.
Siegel at Columbia Central, 6 p.m.
Hampshire at East Hickman, 6:30 p.m.
Shelbyville at Spring Hill, 6:30 p.m.

Softball

Rogers (Ala.) vs. Lawrence Co., 4 p.m. at Loretto
Independence at Nolensville, 5 p.m.
Lewis Co. at Santa Fe, 5 p.m.
Wayne Co. at Mt. Pleasant, 5 p.m.
Culleoka at East Hickman, 5:30 p.m.
Marshall Co. at Columbia Central, 5:30 p.m.
Rogers (Ala.) at Loretto, 5:30 p.m.
Lawrence Co. at Loretto, 7 p.m.

Boys soccer

Franklin Road Acad. at Columbia Acad.*, 5 p.m.
Overton at Independence, 7 p.m.

Saturday
Baseball

Columbia Central at Page, 12 noon
Giles Co. at Richland, 2 p.m.
Summertown at Lawrence Co., 6:30 p.m.

Boys soccer

Columbia Central vs. Oakland, 1 p.m. at Richard Siegel Complex

*district game
#postseason game

Coaches are encouraged to submit schedules and results to sports@sm-tnsports.com

Area sports upcoming

Monday
Baseball

Richland at Hampshire*, 5 p.m.
Spring Hill at Huntsville (Ala.), 5:30 p.m.
Loretto at Wayne Co.*, 6 p.m.
Santa Fe at Mt. Pleasant*, 6 p.m.
Zion Chr. at Middle Tenn. Chr.*, 6 p.m.
Columbia Acad. at Battle Ground Acad.*, 6:30 p.m.
Independence at Page*, 6:30 p.m.
Summit at Ravenwood*, 6:30 p.m.

Softball

Zion Chr. at Middle Tenn. Chr.*, 4:30 p.m.
Columbia Acad. at Battle Ground Acad.*, 5 p.m.
Forrest at Columbia Central, 5 p.m.
Franklin at Summit*, 5 p.m.
Independence at Spring Hill*, 5 p.m.
Santa Fe at Lewis Co., 5 p.m.
Wayne Co. at Richland, 5 p.m.
Ardmore (Ala.) at Summertown, 6 p.m.
Giles Co. at Lawrence Co.

Boys soccer

Columbia Acad. at Christ Presbyterian Acad.*, 5 p.m.
Webb-Bell Buckle at Zion Chr.*, 5:30 p.m.

Tuesday
Baseball

Frank Hughes at Summertown*, 4 p.m. (DH)
Hampshire at Richland*, 5:30 p.m.
Franklin Co. at Lawrence Co.*, 6 p.m.
Middle Tenn. Chr. at Zion Chr.*, 6 p.m.
Mt. Pleasant at Santa Fe*, 6 p.m.
Battle Ground Acad. at Columbia Acad.*, 6:30 p.m.
Independence at Franklin*, 6:30 p.m.
Page at Spring Hill*, 6:30 p.m.
Summit at Dickson Co.*, 6:30 p.m.
Wayne Co. at Loretto*, 6:30 p.m.

Softball

Columbia Central at Lincoln Co.*, 5 p.m.
Culleoka at Richland*, 5 p.m.
Frank Hughes at Loretto*, 5 p.m.
Independence at Franklin*, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Santa Fe*, 5 p.m.
Summit at Brentwood*, 5 p.m.
Zion Chr. at Christ Presbyterian Acad.*, 5 p.m.
Shelbyville at Columbia Acad., 5:30 p.m.
Lawrence Co. at Spring Hill, 5:30 p.m.
Collinwood at Summertown*, 6 p.m.

Boys soccer

Agathos Classical at Zion Chr., 5 p.m.
Richland at Culleoka*, 6 p.m.
Spring Hill at Giles Co.*, 6 p.m.
Centennial at Independence*, 7 p.m.
Columbia Acad. at Marshall Co., 7 p.m.
Columbia Central at Coffee Co.*, 7 p.m.
Ravenwood at Summit*, 7 p.m.

Wednesday
Baseball

Culleoka at Moore Co., 5 p.m.
Lawrence Co. at Franklin Co.*, 6 p.m.

Softball

East Hickman at Santa Fe, 5 p.m.
Father Ryan at Independence, 5 p.m.
Mt. Pleasant at Cornersville, 5:30 p.m.

Thursday
Baseball

Summertown at Forrest, 5 p.m.
Zion Chr. at Mt. Pleasant, 5 p.m.
Columbia Central at Nolensville, 6 p.m.
Richland at Giles Co., 6 p.m.
Eagleville at Columbia Acad., 6:30 p.m.
Fairview at Hampshire, 6:30 p.m.
Franklin at Independence*, 6:30 p.m.
Loretto at Tenn. Monarchs, 6:30 p.m.
Spring Hill at Page*, 6:30 p.m.
Dickson Co. at Summit*, 7 p.m.
Culleoka at Cascade, TBA

Softball

Columbia Acad. at Columbia Central, 5 p.m.
Culleoka at Zion Chr., 5 p.m.
Page at Summit*, 5 p.m.
Perry Co. at Summertown*, 5 p.m.
Ravenwood at Independence*, 5 p.m.
Spring Hill at Dickson Co.*, 5:30 p.m.
Loretto at Wayne Co.*, 6 p.m.

Boys soccer

Zion Chr. at Franklin Road Acad.*, 5 p.m.
Cane Ridge at Summit, 7 p.m.
Columbia Acad. at Columbia Central JV, 5 p.m.
Station Camp at Columbia Central, 7 p.m.

Friday
Baseball

Summertown at Culleoka, 5 p.m.
Collinwood at Richland, 5:30 p.m.
Mt. Pleasant at Cornersville, 5:30 p.m.
Columbia Central at Centennial, 6 p.m.
Santa Fe at McEwen, 6 p.m.
Univ. School of Nashville at Zion Chr., 6 p.m.
East Hickman at Hampshire, 6:30 p.m.
Loretto at Lawrence Co., 6:30 p.m.

Softball

Columbia Central at Spring Hill, 4 p.m.
Lewis Co. at Culleoka, 5 p.m.
Independence at Brentwood*, 5 p.m.
Santa Fe at Frank Hughes, 5 p.m.
Shelbyville at Lawrence Co.*
Summertown at Gallatin Classic, Triple Creek Park

Boys soccer

Spring Hill at Nolensville*, 5:30 p.m.
Richland at Hickman Co.*, 6 p.m.
Lawrence Co. at Page*, 7 p.m.

Saturday
Baseball

Spring Hill at Lincoln Co., 10 a.m.
Centennial at Columbia Central, 12 noon
Zion Chr. at Riverside Chr., 1 p.m.
Independence at Siegel, 3:30 p.m.
Summertown at Columbia Acad., 6 p.m.

Softball

Summertown at Gallatin Classic, Triple Creek Park

*district game

Coaches may submit schedules and results to sports@sm-tnsports.com