Tag Archives: Marshall County

Football All-State teams named for Class 3A, Class 4A

SM-Tn Sports

The Tennessee Sports Writers Association announced its high school football all-state teams for Class 4A and Class 3A. They are listed below.

Class 6A and Class 5A all-state teams were announced Monday, with Class 2A and Class 1A to be available on Wednesday and Division II-A, DII-AA and DII-AAA to be available on Thursday.

CLASS 4A OFFENSE

QB – Rivers Hunt, Hardin County, Sr.*; Bryson Rollins, Elizabethton, Jr.*; RB – Isiah McClaine, Lexington, So.; Gavin Noe, Anderson Co.; John Whitley, Hardin Co., Sr.; WR – Parker Hughes, Elizabethton, Sr.*; Desmond Nokes, DeKalb Co., Sr.; Kaydin Pope, Hardin Co., Jr.; OL — Fletcher Gibson, Sullivan South, Jr.; Conner Johnson, Elizabethton, Jr.; Cole Morganstern, Elizabethton, Sr.; Clay Odom, Greeneville, Sr.; Ian Poe, Tullahoma, Jr.; ATH – Jakobe Thomas, Tullahoma, Sr.; K – Connor Wood, Lexington, Sr.*

CLASS 4A DEFENSE

DL – Grant Reeder, Nolensville, Sr.; Kevarius Smith, Springfield, Jr.; Trenton Taylor, Elizabethton, Jr.; Josh Williams, Lexington, Sr.; LB – Isaac Brown, Greeneville, Jr.; Deuce Morton, Elizabethton, Sr.; Blaine Savage, East Hamilton, Sr.; Christian Stacey, Marshall Co., Sr.; DB – Elijah Donaldson, Creek Wood, Sr.; Jakobi Gillespie, Greeneville, Jr.; Jaylen Lewis, Haywood, Sr.; Jordan Smith, Lexington, Sr.; ATH – Jadian Stewart, Haywood, Sr.; P – Daniel Bethel, Anderson Co., Sr.

CLASS 3A OFFENSE

QB – Martino Owens, Pearl-Cohn, Sr.*; Will Page, Stewart Co., Jr.; RB — Storm Livesay, Claiborne, Sr.; Ahmaudd Sankey, Alcoa, Sr.; Lumiere Strickland, Red Bank, Sr.; WR – Connor Andrews, Stewart Co., Sr.; Ethan Stinnett, Gatlinburg-Pittman, Sr.; Taharin Sudderth, Alcoa, Sr.; OL – William Griffin-Parker, Pearl-Cohn, Sr.; B.J. Ragland, Red Bank, Sr.; Luke Reed, South Gibson, Sr.; Canaan White, Milan, Sr.; Lance Williams, Alcoa, So.; ATH – McKenzie Lunsford, Loudon, Sr.; K – Jackson Carver, Westview, Sr.

CLASS 3A DEFENSE

DL – Mustafi Algarawi, Pigeon Forge, Sr.; Cameron Bell, Red Bank, Sr.; Grey Carroll, Alcoa, Sr.*; Austin Clark, Stewart Co., Sr.; LB – Cam Burden, Alcoa, Sr.; Lareko Burton, Covington, Sr.; Seth Roberson, Milan, Sr.; Hayden Smith, Westview, So.; DB – Anthony Brown, Milan, Jr.*; Isiah Cox, Alcoa, Sr.; Xiyeer Lattimore, Brainerd, Sr.; Alricko Trimble, Red Bank, Jr.; ATH – Landon Lambert, South Gibson, Sr.; P – Brayden Anderson, Alcoa, Sr.

*Mr. Football finalist; automatic all-state selection

All-Region 4-4A picks named

Coaches from Region 4-4A have announced their postseason all-region team and superlative awards.

Most Valuable Player – Jakobe Thomas, Tullahoma

Offensive Player of the Year – Ryder Galardi, Nolensville

Defensive Player of the Year – Tyreek Nard, Tullahoma; Grant Reeder, Nolensville

Lineman of the Year – Ian Poe, Tullahoma

Athlete of the Year – Donté Prowell, Spring Hill

Specialist of the Year – Lamarion Pierce, Marshall Co.

Punter/Kicker of the Year – Justus Chadwick, Tullahoma; Jon Estes, Marshall Co.

Coach of the Year – John Olive, Tullahoma

Assistant Coach of the Year – Jared Olive, Tullahoma

All-Region offense – OL: Omari Armstrong, Marshall Co.; Cadden Bradford, Tullahoma; Trent Holloway, Nolensville; Jay Singleton, Nolensville; J.T. Taylor, Tullahoma; TE: Brody Melton, Tullahoma; QB: Ryan Scott, Tullahoma; RB: KeiShawn Cummings, Tullahoma; Samson Johnson, Nolensville; Landen Secrest, Spring Hill; WR: Ben Coggin, Nolensville; Joe Duncan, Tullahoma; Chance Fitzgerald, Nolensville; A’Ky Howard, Marshall Co.; Parker Price, Nolensville

All-Region defense – DL: Seth Cullum, Tullahoma; Ayden Luffman, Lawrence Co.; Logan McKnight, Marshall Co.; Tyler Nolen, Nolensville; LB: Marvae Cathey, Spring Hill; Sebastion McCartney, Spring Hill; Michael McWilliams, Nolensville; Justin Scott, Tullahoma; Christian Stacey, Marshall Co.; DB: Devonte Davis, Marshall Co.; D.J. Dillehay, Tullahoma; Colton Dobson, Nolensville; Connor Hilton, Marshall Co.; Brayden Rose, Nolensville

All-Region second team – Samuel Bradley (Lawrence Co.); Jeremiah Brown, Latavius Fitts (Maplewood); Demari Braden, Chandler Davis, Bryson Hammons, Kaden Whitson (Marshall Co.); Eric Harper, Peyton Hicks, Matthew Radley, Gage Skipper, Taylor Wein (Nolensville); Remone Kelley, Mac Richie, Avery Worstell (Spring Hill); Logan Crouch, Jacob Dixson, Tydrell Mitchell, Jaylin Newson, Owen Stroop, Cayden Tucker (Tullahoma)

Academic award – Joseph Gold (Marshall Co.)

Comeback caps Lions’ eighth win, 60-44 vs. Marshall County

By Maurice Patton

COLUMBIA — Midway through playing games on consecutive nights, Columbia Central boys basketball coach Nick Campbell said the schedule would “build toughness”.

He wasn’t wrong, as the Lions had to overcome a 12-point deficit Tuesday before outscoring visiting Marshall County by 16 over the final eight minutes of a 60-44 victory.

The win was Columbia Central’s second in as many nights — following a 65-53 decision over Fayetteville – and the eighth in as many games this season.

“I wasn’t so sure about the toughness early,” Campbell said. “We came out a little flat. We played well in the second quarter, and we played better in the second half.”

Central’s effort was aided by junior guard Q Martin, who scored 14 of his game- and career-high 33 points in the decisive fourth quarter.

“He just put us on his back and said ‘let’s go,” Campbell said regarding Martin, who – along with Bubba Perkins and, with the exception of a couple of minutes, Roni Bailey – played the entire second half.

The Lions trailed 18-6 inside the final two minutes of the opening quarter, before Martin, Perkins and freshman Jordan Davis sparked an 8-0 closing spurt. Bailey and Perkins each scored off offensive rebounds to open the second period, and the contest seesawed back and forth through halftime and the third quarter.

Davis put Central ahead 40-38 to open the fourth period, but Devonte Davis countered with a game-tying basket for Marshall County (3-4), before Martin scored 14 of the hosts’ final 20 points.

“We weren’t really prepared for them to jump on us like that,” Martin said, mindful of the Lions’ 47-42 win in Lewisburg on Nov. 24. “We just thought we were going to beat them without a fight. But we know when Marshall County comes to Columbia, they always put up a fight.

“We got down 18-6 and we knew we had to snap back into reality and play like we’d been playing – putting in the defensive effort, getting rebounds, playing offense, not worrying about turnovers.”

Central’s defense led to transition opportunities, allowing its length and athleticism to be factors.

“We defended really well in the second half,” Campbell said after the Tigers scored just 15 points after intermission.

Perkins – “probably the most underrated player on the team,” according to Campbell — finished with eight points, with Bailey and Davis adding seven each. Devonte Davis’ 18 points and Bryson Hughes’ 13 led Marshall County.

Following the game, Campbell expressed concern regarding senior post Carter Szydlowski, who injured his right ankle midway through the second period and did not return.

“Hopefully it’s not broken,” said Campbell, whose team is already playing without junior guard Omari Franklin (left hip flexor).

Slowdown works for Lady Lions: Playing without Janiyha Riley, Columbia Central employed a deliberate offensive attack, particularly in the second half after grinding out a 10-point cushion, and downed Marshall County 37-27 to complete the regular-season sweep.

With five 3-pointers before the break, Central (8-2) led 23-13 and was able to work on its delay game in the second half.

Josie Parks led the Lady Lions with 14 points, with Ryleigh Hamm scoring another 10. Dionna Crutcher scored a game-high 15 points for Marshall County (1-5).

Next up: Columbia Central’s girls are slated to face Goodpasture to open the B4 Christmas Classic at the Hardy Loyd Gymnasium. The 3:30 p.m. contest Friday will be followed by Columbia Academy and East Hickman at 5 p.m., with Summertown and Austin (Ala.) in the 6:30 p.m. finale. Central and Siegel are scheduled to play at 12:30 p.m. Saturday, with Houston and Oakland set for a 2 p.m. clash.

Central’s boys are scheduled to play Friday at 4 p.m. against Christ Presbyterian Academy in the Riverdale Christmas Classic. The game will be played at Lebanon High School in compliance with Rutherford County Schools’ pandemic guidelines. Central will play the host Warriors at 7 p.m. Saturday as play is set to return to Riverdale.

Columbia Central boys 60, Marshall Co. 44

MC 18 11 9 6 – 44
CC 14 14 10 22 – 60

Marshall Co. (44) – Omarion Alred 2, Silas Hurt 7, Devonte Davis 18, Kaamil Hazel 2, Jaamil Hazel 2, Bryson Hughes 13

Columbia Central (60) – Cam Johnson 2, Carter Szydlowski 2, Demetrius McCoy 1, Q Martin 33, Bubba Perkins 8, Roni Bailey 7, Jordan Davis 7

3-pointers – Marshall Co. 3 (Davis, Hughes 2), Columbia Central 3 (Martin 2, Bailey)

Columbia Central girls 37, Marshall Co. 27

MC 9 4 5 9 – 27
CC 13 10 6 8 – 37

Marshall Co. (27) – Karlye Wiser 1, Demiyah Blackman 2, Sydney Tidwell 9, Dionna Crutcher 15

Columbia Central (37) – Saviya Morgan 2, Ryleigh Hamm 10, Anaya Mulholland 6, Jenice Bailey 2, Emma Hughes 3, Josie Parks 14

3-pointers – Marshall Co. 4 (Tidwell 3, Crutcher), Columbia Central 5 (Hamm, Mulholland 2, Hughes, Parks)

Tuesday on the hardwood

Columbia Central boys 47, Marshall Co. 42

C 12 11 7 17 – 47
M 8 15 10 9 — 42

Columbia Central (47) – Cam Johnson 8, Q Martin 20, Bubba Perkins 7, Roni Bailey 2, Jordan Davis 10

Marshall Co. (42) – Omarion Alred 6, Silas Hurt 12, Devonte Davis 11, Kaamil Hazel 2, Jaamal Hazel 2. Bryson Hughes 9

3-pointers – Columbia Central 4 (Johnson 2, Perkins, Davis), Marshall Co. 3 (Alred, Davis, Hughes)

Columbia Central girls 40, Marshall Co. 38

C 14 11 12 3 – 40
M 6 7 15 10 — 38

Columbia Central (40) – Saviya Morgan 6, Ryleigh Hamm 4, Karma Hunt 3, Janiyha Riley 6, Jenice Bailey 5, Josie Parks 16

Marshall Co. (38) – Karlye Wisner 5, Israel Hunt 14, Sydney Tidwell 3, Dionna Crutcher 12, Demiyah Blackman 4

3-pointers – Columbia Central 5 (Hunt, Bailey, Parks 3), Marshall Co. 1 (Tidwell)

Richland boys 55, Houston Co. 44

H 10 8 16 10 — 44
R 20 14 12 9 – 55

Houston Co. (44) – Brison Self 10, Kerion Tyler 9, Kollin Hibbeler 2, Andrew Meadow 9, Conner Conwell 8, Clayton Mitchell 2, Jerison Hankins 4

Richland (55) – Tyrell Randolph 4, Daniel Nicholson 22, Trey Luna 19, Stevie Ballinger 4, Bryce Anderson 2, Jackson Alsup 2, Kolton Hood 2

3-pointers – Houston Co. 3 (Self 2, Meadow), Richland 7 (Nicholson 2, Luna 5)

Houston Co. girls 50, Richland 41

H 12 9 20 9 – 50
R 22 10 5 4 – 41

Houston Co. (50) – Josey Gant 18, Karlie Stinson 19, Hannah McDonough 8, Autumn Eleazer 5

Richland (41) – Jesse Jennings 27, Ava Shrader 8, Gracie Braden 4, Danica Bridgers 2

3-pointers – Houston Co. 5 (Gant, Stinson 4, Eleazer), Richland 2 (Jennings 2)

Summit girls 36, Creek Wood 33

S 15 7 10 4 – 36
C 13 5 9 6 – 33

Summit (36) – Myah Kratzig 11, Claudette Runk 9, Bergen Allee 4, Cydney Wright 4, Ellie Colson 4, Jaidyn Ramzy 3, Nicole Rizane 1

Creek Wood (33) – Brianna Burgess 11, Allie Burgess 6, Laura Nichols 6, Autumn Burgess 6, Breanna Moore 4

3-pointers – Summit 4 (Kratzig 3, Ramzy), Creek Wood 3 (B. Burgess, Al. Burgess, Au. Burgess)