Tag Archives: shelbyville

Monday on the hardwood

Summit girls 65, Ravenwood 53

R 10 4 16 23 — 53
S 15 13 16 21 — 65

Ravenwood (53) — Lexi Erickson 16, Rachel Hillman 8, Elizabeth Flynn 4, Mary Prestegaard 1, Ava Lavigne 3, Reghan Grimes 21
Summit (65) — Myah Kratzig 5, Delaney Noe 18, Bergen Allee 9, Emma Kate Bratton 3, Claudette Runk 10, Cydney Wright 3, Ellie Colson 12, Nicole Rizane 5
3-pointers — Ravenwood 5 (Erickson 2, Hillman 2, Lavigne), Summit 6 (Alle 3, Bratton, Runk 2)

Santa Fe girls 35, Mt. Pleasant 33

MP 7 10 6 10 — 33
SF 8 3 9 15 — 35

Mt. Pleasant (33) — Kielee Bradley 3, Emily Crossman 2, Kenzie Gray 8, Addison Workman 8, Ayanna Jones 6, Maggie Simpson 4, Kiyanna Armstrong 2
Santa Fe (35) — Gracie Mills 5, Elise Adkison 3, Emmy Bates 18, Aniston Slaughter 7, Emily Hopkins 2
3-pointers — Mt. Pleasant 1 (Bradley), Santa Fe 4 (Bates 4)

Lawrence Co. girls 56, Shelbyville 38

S 8 5 13 12 — 38
L 12 11 20 13 — 56

Shelbyville (38) — Lilly Brown 4, Kelsey Hardin 9, Paige Blackburn 14, Kendall Dearing 7, Zoe Reed 4
Lawrence Co. (56) — Carson Gobble 10, Katie Criswell 14, Madison Tidwell 11, Chloe Willis 13, Janie Scott 5, Payton Morgan 3
3-pointers — Shelbyville 4 (Hardin, Blackburn 2, Dearing), Lawrence Co. 5 (Tidwell 3, Willis 2)

Tullahoma boys 63, Lawrence Co. 43

L 14 5 9 15 — 43
T 16 11 16 20 — 63

Lawrence Co. (43) — Alex Carr 1, Kade Shultz 6, Elijah Reynolds 10, Ty Cobb 4, Luke Boswell 9, Harrison Hagan 4, Mac Shultz 6, Charlie Brewer 2, Kobe Carroll 1
Tullahoma (63) — Ethan Hargrove 2, Ryan Scott 8, Krys Uselton 15, Jacob Dixon 2, Will Partin 11, Keishawn Cummings 2, Joe Duncan 12, Brody Melton 11
3-pointers — Lawrence Co. 4 (K. Shultz 2, Reynolds, M. Shultz), Tullahoma 6 (Scott 2, Uselton 2, Partin, Duncan)

Dickson Co. boys 51, Spring Hill 38

SH 6 11 12 9 — 38
DC 13 7 12 19 — 51

Spring Hill (38) — Landen Secrest 4, Jaylen Rucker 7, Quintaveous Simmons 5, Kai’Seanne Brashear 22
Dickson Co. (51) —Jamison Burum 1, Brock Holley 6, Jessie Stewart 5, Josh Cope 21, Joe Carr 9, Mason Herbert 2, Wyatt Harman 4, Dylan Beard 3
3-pointers — Spring Hill 3 (Simmons, Brashear 2), Dickson Co. 7 (Holley, Cope 4, Carr, Beard)

Mt. Pleasant boys 76, Hampshire 32

M 21 24 13 14 — 76
H 9 11 10 7 — 32

Hampshire (32) — Cameryn Bass 16, Blake Morrow 3, Errette Delk 2, Ethan Bowden 7, Jed Page 2, Peyton Morton 2
Mt. Pleasant (76) — Keevan Cooper 11, Kentra Frierson 15, Tip Marlow 8, Hayden Holt 2, Chris Andrews 18, Demarkus Brown 2, Chandler Hughes 2, Gavin Alderson 4, Bennett Hughes 5, Hardin Hughes 5, Kyler Baker 4
3-pointers — Hampshire 4 (Bass 2, Morrow, Bowden), Mt. Pleasant 6 (Frierson 4, B. Hughes, H. Hughes)

Postseason plans paused for District 8-AAA, District 11-AAA

SM-Tn Sports

Basketball tournament schedules for District 11-AAA and District 8-AAA have been set and reset, respectively, in consideration of the current and upcoming weather conditions.

In District 11-AAA, brackets were established at Wednesday’s seeding meeting after the majority of teams in the nine-team league were unable to complete their pandemic-interrupted schedules because of this week’s snow and ice.

“The agreement we came up with at the beginning of the season was that, if we couldn’t get all our games in, we’d (seed) on win percentage rather than total wins,” Ravenwood boys coach Patrick Whitlock said. “At that time, it was because of COVID, but now it’s because of weather.”

Page, which earned home games for both the boys and girls quarterfinals, was the only program to get in 16 district games. Franklin, ranked fourth in the Associated Press Class AAA statewide poll, was the clearcut No. 1 seed on the boys side, while fifth-ranked Brentwood is the girls top seed – just ahead of the Lady Patriots by virtue of the Lady Bruins’ one less loss.

The tournament will open Sunday with 3 p.m. play-in games – Spring Hill boys at Dickson County, Independence girls at Centennial – followed by boys and girls quarterfinals on Monday, semifinals on Tuesday and championships and consolations on Wednesday. All games will be played at higher seeds.

“That was really the only time you could do it,” Whitlock said. “We’re thinking Saturday is going to be the first day we could get back to practice. No one really wanted to play with no practice.”

Sunday

Boys play-in, Spring Hill (9) at Dickson Co. (8), 3 p.m.
Girls play-in, Independence (9) at Centennial (8), 3 p.m.

Monday

Girls quarterfinal, Independence/Centennial winner at Brentwood (1), 5:30 p.m.
Girls quarterfinal, Dickson Co. (7) at Page (2), 5:30 p.m.
Girls quarterfinal, Ravenwood (5) at Summit (4), 7 p.m.
Girls quarterfinal, Franklin (6) at Spring Hill (3), 7 p.m.
Boys quarterfinal, Spring Hill/Dickson Co. winner at Franklin (1), 7 p.m.
Boys quarterfinal, Centennial (6) at Ravenwood (3), 7 p.m.
Boys quarterfinal, Independence (5) at Page (4), 7:30 p.m.
Boys quarterfinal, Summit (7) at Brentwood (2), 7:30 p.m.

Tuesday

Girls semifinals at higher seeds
Boys semifinals at higher seeds
*5:30 p.m. (girls) and 7:30 p.m. (boys) tips if higher seed hosts both; 7 p.m. tip for single game

Wednesday

Girls championship at higher seed
Girls consolation at higher seed
Boys championship at higher seed
Boys consolation at higher seed
*5:30 p.m. (girls) and 7:30 p.m. (boys) tips if higher seed hosts both; 7 p.m. tip for single game

● District 8-AAA, which held its play-in games on Feb. 13, intends to resume tourney action Friday with boys and girls quarterfinals at higher seeds. Saturday and Sunday are set as alternate dates if the games cannot be played Friday, with semifinals scheduled for Monday and championship and consolation games Tuesday.

Friday

Girls quarterfinal, Shelbyville (6) at Lawrence Co. (3)
Girls quarterfinal, Lincoln Co. (5) at Columbia Central (4)
Boys quarterfinal, Shelbyville (7) at Lincoln Co. (3)
Boys quarterfinal, Lawrence Co. (5) at Tullahoma (4)
*game times to be determined; makeup dates Saturday or Sunday if needed

Monday

Girls semifinal, Shelbyville/Lawrence Co. winner at Tullahoma (2)
Girls semifinal, Lincoln Co./Columbia Central winner at Coffee Co. (1)
Boys semifinal, Shelbyville/Lincoln Co. winner at Coffee Co. (2)
Boys semifinal, Lawrence Co./Tullahoma winner at Columbia Central (1)
*game times to be determined

Tuesday

Girls championship at higher seed
Girls consolation at higher seed
Boys championship at higher seed
Boys consolation at higher seed
*game times to be determined; makeup date Wednesday if needed

Lions close regular season with sweep of Shelbyville

By Chris Yow

COLUMBIA — With a a top-four seed in the District 8-AAA tournament on the line, Columbia Central’s Lady Lions mounted a 12-point comeback to close their regular season with a 53-47 win over Shelbyville at home on Thursday.

Missing a pair of key players — Janiyha Riley and Jalei O’Neal — the Lady Lions were forced to rely on some players deep off the bench for crucial minutes. Columbia Central coach Joshua Bugg was proud of the effort his team received from those players.

“It’s exciting to see those girls step up to the challenge,” he said. “We’ve battled some injuries and the world’s been weird with COVID, but we’ve had some close losses. Tonight we fought over that hump.”

With the win, Central will now host Lincoln County on Tuesday night with a region berth on the line. That wouldn’t have been the case if not for a big run to start the second half. The Lady Lions took their first lead of the game with 3:08 to play in the third quarter during a 17-4 run.

Josie Parks hit her first of two 3-pointers in the period to jump start the Lady Lions, and Ryleigh Hamm added a pair of long balls as well for the hosts during that run. Shelbyville, however, battled back to regain the lead going to the fourth quarter.

Six quick points to start the fourth quarter was enough for the Lady Lions to put pressure on the Eaglettes, and they held their guests to just eight points in the quarter to pull away late.

Bugg said this win will hopefully propel his team to greater heights past the district tournament. If they can match their second-half effort from Thursday, the head coach feels confident those goals can be achieved.

“We have to come out and play with the effort and intensity we had in the second half tonight,” he said. “It’s going to be exciting knowing that if we win on Tuesday we get a chance to play in the region tournament.”

Columbia Central girls 53, Shelbyville 47

S 11 12 16 8 — 47
C 4 8 24 17 — 53

Shelbyville (47) — Lilly Brown 6, Kelsey Harden 7, Paige Blackburn 17, Kendall Dearing 11, Zoe Reed 6
Columbia Central (53) — Saviya Morgan 3, Ryleigh Hamm 15, Josie Parks 18, Kiyanna Edwards 7, Jenice Bailey 8, Emma Hughes 2
3-pointers — Shelbyville 2 (Dearing 2), Columbia Central 10 (Ham 5, Parks 3, Edwards 2)

Martin leads Lions to tough win over Eagles

Celebrating his 1,000th point, which he scored on Monday night at Lawrence County, Q Martin showed he may just be getting started.

The junior guard poured in a game-high 20 points as the Lions earned their 10th district win of the season, a 61-50 decision over Shelbyville.

Despite nine first-quarter points from Martin, however, the hosts found themselves trailing 15-14 after one. A pair of Cam Johnson treys later, the Lions regained the lead with 1:54 to go in the second quarter and would never relinquish it.

“Playing three games in four days, I thought we might come out a little sluggish,” coach Nick Campbell said. “I got after them a little bit at halftime, but they responded well.”

Carter Szydlowski’s putback just before halftime was a big lift for the hosts, who came out and pushed their three-point halftime lead to seven and held a six-point advantage after three.

Thanks in part to a near-perfect effort from the free throw line, the Lions were able to extend their lead late to seal the win. Columbia Central was 13-for-14 from the stripe, including 7-for-8 in the final frame.

Campbell was pleased with his team’s effort both on Thursday and throughout the season.

“It’s awesome to see where these guys have come from the last couple of years and how they’ve bought into what we’re trying to do,” he said. “I’m proud of them, they deserve all the credit.”

Columbia Central boys 61, Shelbyville 50

S 15 9 12 14 — 50
C 14 13 15 19 — 61

Shelbyville (50) — Jayson Jones 13, Daman Heath 8, Timothy Parsons 5, Jailain Anderson 17, Terrance Johnson 3, Kyler Trice 4
Columbia Central (61) — Cam Johnson 8, Demetrius McCoy 4, Carter Szydlowski 2, Q Martin 20, Omari Franklin 6, Bubba Perkins 7, Roni Bailey 4, Jordan Davis 10
3-pointers — Shelbyville 6 (Jones 3, Anderson 2, Parsons), Columbia Central 7 (Johnson 2, Franklin 2, Perkins)

Photos by Sarah Yow / SM-Tn Sports

Tuesday on the hardwood

Culleoka girls 48, Santa Fe 34

SF 9 4 9 12 34
C 13 6 10 19 48

Santa Fe (34) – Gracie Mills 7, Elisa Adkison 9, Emmy Bates 7, Aniston Slaughter 11
Culleoka (48) – Madison Ingram 7, Breanna Dickson 10, Hannah Collins 4, Tyler Reischman 6, Alex Skinner 12, Maci McKennon 7, Kylie Thomas 2
3-pointers – Santa Fe 5 (Slaughter 3, Bates 2),Culleoka 4 (Skinner 4)

Grace Chr. boys 53, Zion Chr. 42

G 16 11 14 12 53
Z 14 13 3 13 42

Grace Chr. (53) – Dean Bechman 23, Ashton Kelley 6, Will Beasley 10, Ben Caldwell 3, Jordan Carter 6, Jackson Sleeper 2, Trace Phillips 3
Zion Chr. (42) – Max Brown 7, Jackson Hughes 7, Hayden Headley 17, Wesley Riggins 7, Ethan Yates 4
3-pointers – Grace Chr. 7 (Bechman 4, Kelley 2, Caldwell), Zion Chr. 2 (Brown, Hughes)

Columbia Central boys 50, Shelbyville 58

C 24 8 16 12 60
S 14 12 16 11 58

Columbia Central (60) – Cam Johnson 14, Demetrius McCoy 2, Carter Szydlowski 4, Q Martin 7, Omari Franklin 5, Bubba Perkins 8, Jordan Davis 20
Shelbyville (58) – Jayson Jones 19, Daman Heath 5, Devyn Heath 17, Jailain Anderson 15, Kyler Trice 2
3-pointers – Columbia Central 10 (Johnson 4, Davis 3, Martin, Franklin, Perkins), Shelbyville 3 (Jones, Da. Heath, De. Heath)

Shelbyville girls 59, Columbia Central 54 (OT)

C 4 11 6 25 8 — 54
S 15 5 15 11 13 — 59

Columbia Central (54) — Saviya Morgan 4, Ryleigh Hamm 10, Janiyha Riley 11, Jenice Bailey 2, Emma Hughes 3, Josie Parks 24
Shelbyville (59) — Jaleigha Harris 14, Lilly Brown 14, Kelsey Harden 9, Paige Blackburn 12, Mikyla Lyons 2, Kendall Dearing 8
3-pointers — Columbia Central 11 (Hamm 3, Hughes, Parks 7), Shelbyville 4 (Blackburn 2, Dearing 2)

Perry Co. boys 58, Wayne Co. 44

W 10 12 7 15 44
P 15 12 16 15 58

Wayne Co. (44) – Clay Baugus 12, Ethan Camfield 3, Tyler Moser 16, Landyn Prater 11, Jesse Dixon 2
Perry Co. (58) – Jackson Tatum 14, Lachlan Matthews 12, Tyler Dudley 16, Linden Brown 5, Cody Burney 6, Jeremiah Donaldson 5
3-pointers – Wayne Co. 3 (Prater 3), Perry Co. 5 (Matthews 2, Dudley 2, Burney)

Ravenwood boys 60, Independence 47 

I 10 6 16 15 – 47
R 16 12 14 18 – 60

Independence (47) – Jett Montgomery 19, Cameron Bell 10, River Katina 8, Sam Womack 7, Owen Ries 3
Ravenwood (60) – Nick Dang 16, Noah Clifford 15, Ben Bonga 9, Jake Mulder 8, Matt Williams 7, Andrew Lamuno 3, Myles Pollard 2
3-pointers – Independence 5 (Montgomery 3, Womack, Ries), Ravenwood 3 (Dang 2, Clifford)

Ravenwood girls 60, Independence 28

I 2 9 5 12 – 28
R 19 15 15 11 – 60

Independence (28) – Ryan Brown 6, Jayla Miller 5, Leah Oubre 5, Chaise Bethmann 5, Cristy Martinez 5, Evy Nichols 2
Ravenwood (60) – Reghan Grimes 30, Mary Prestegaard 11, Natalie Prestegaard 6, Elizabeth Flynn 4, Rachel Hillman 3, Ava Lavigne 3, Ramer 3.
3-pointers – Independence 1 (Oubre), Ravenwood 6 (Grimes 2, N. Prestegaard, Hillman, Lavigne, Ramer)

All-Region 5-5A picks named

Coaches from Region 5-5A have announced their postseason all-region team and superlative awards.

Most Valuable Player – Kade Cunningham, Shelbyville; Destin Wade, Summit

Offensive Player of the Year – Jake McNamara, Page; Parker Webb, Lincoln Co.

Defensive Player of the Year – Shane Cobb, Columbia Central; Caleb Jolley, Summit

Offensive Lineman of the Year – Marshall Jefferson, Shelbyville; Cooper Koch, Summit

Defensive Lineman of the Year – Antwan Moore, Columbia Central

Special Teams Player of the Year – Miles Smith, Lincoln Co.; Eston Snider, Page

All-Region – Justin Buchmann, Steven Kinnard, Brady McCanless, Demetrius McCoy, Carter Szydlowski (Columbia Central); Nashawn Holman, Anthony Seno, Holt Stewart, Deandre Tate (Franklin Co.); Jaxxon Badgett, Seth Phillips (Lincoln Co.); Gunner Gist, Tripp Hancock, Isaac Hehmeyer, Nolan Henry, Cason Walker, Hank Walker (Page); Max Hinojosa, Elijah Malone, Cayden Puckett, Stephen Sims, Demarcus Smalls, Lakota Young, Laquan Young (Shelbyville); Jesse Brimeyer, Ty Garber, Tre Hunter, Brandon King, Brady Pierce, Maddox Reed, Zach Switzer, Gavin Wells (Summit)

Letters to Shelbyville, FCHS lay out sanctions for ‘brawl’

SM-Tn Sports

Letters from the Tennessee Secondary School Athletic Association were received Thursday by Shelbyville and Franklin County, spelling out their punishments for the confrontation between their two football teams that cut their Week 10 contest short.

Those letters, obtained by SM-Tn Sports, notified each school that it will be assessed fines totaling $3,250, which includes $1,000 for each year of “restrictive probation,” $500 annually for “probation” and $250 for players leaving bench area.

Both teams being placed on ‘restrictive probation’ for the next two years makes them both ineligible for the state playoffs in both 2020 and 2021.

As a result, each of the remaining four teams in Region 5-5A — Summit, Page, Columbia Central and Lincoln County — are assured of postseason berths in 2020. Summit is the No. 1 seed, with Lincoln County established as the No. 4 seed. Pending Friday’s outcomes, both Page and Columbia Central are in play for the No. 2 seed and a home game to open the playoffs.