Tag Archives: Summit

Lady Raiders take sole possession of 11-AAA lead

By Chris Yow

SPRING HILL — Any great heavyweight bout begins with the two fighters feeling one another out for a round or two. For the Summit and Spring Hill girls basketball teams, that was the entire first quarter.

From there, however, the Lady Raiders were throwing haymakers, scoring 21 unanswered points en route to a 52-33 win. 

Spring Hill improved to 11-4 on the year and 6-0 in District 11-AAA, where they now sit alone atop the standings with a perfect 6-0 record. The Lady Raiders handed Summit its first district loss of the year.

That win eclipses Spring Hill’s district wins total from the previous four seasons combined (4-12, 1-15, 0-13, 0-12). 

“It’s certainly better being on this side of it,” coach Matt Horton said. “But we’ve got six or seven tough games in a row we have to get ready for.”

Cole Alderson and Prairie Stedman worked against Summit’s Ellie Colson for much of the game, and though Alderson played through foul trouble the duo were able to limit the Eastern Illinois signee’s impact. Colson finished with just 10 points, including only two in the second half.

“I know (Summit) coach (John) Wild likes to run it through the post, but our game plan didn’t focus on any one player,” Horton said. “They’re all good.”

That defense was on full display as the first quarter came to an end and into the second quarter, as the Lady Raiders went on a 21-0 run before Colson finally found a bucket with 2:22 to go in the frame. Colson then hit a pair of free throws and another lay up to help her team end the first half on a 6-0 run of their own. 

Spring Hill led 27-14 at the break.

“We came up empty on our last five drives of the first half,” Horton said. “We have some things we still have to fix.”

In the third quarter, Spring Hill was content to hold the ball and run some clock, but the Spartan women clawed back with an aggressive defensive output. Summit was able to cut the lead to as close as 29-24 by the end of the quarter and 35-30 in the fourth, but the Lady Raiders were deadly from the free throw line in the fourth quarter, hitting 11-of-13 from the line, and closed the game on a 15-2 run to finish. Horton was impressed with the second-half effort, considering his team was playing their second game in as many nights.

“We had a tough game against Dickson County (on Tuesday), and the way we were able to fight through the second half, I was really proud of our team,” he said.

Summit will have a chance to avenge this loss on Friday at home, as they host Spring Hill. 

Summit rides balanced offense to win

All but one member of the Summit boys got in the scorebook on Wednesday, as the Spartans cruised to a 70-39 win at Spring Hill.

An 18-point effort — behind four 3-pointers — from Konata Werts and 16 from Bradley Stewart were the standout performances for the Spartans, who improved to 4-3 in 11-AAA play with the win. No other Summit player scored more than seven points. 

Summit jumped out to a quick lead and led 14-4 at the end of the first quarter and 34-18 at the break. A 23-point outburst in the third sealed the deal for the Spartans.

Spring Hill girls 52, Summit 33

S 6 8 10 9 33
SH 5 22 2 23 52

Summit (33) – Delaney Noe 5, Bergen Allee 8, EK Bratton 3, Cydney Wright 3, Ellie Colson 10, Nicole Rizane 4
Spring Hill (52) – Kat Carter 2, Cole Alderson 12, Prairie Stedman 16, Belle Brashear 6, Sierra Stedman 12, Jeyce Brashear 4
3-pointers – Summit 4 (Noe, Allee 2, Bratton), Spring Hill 3 (B. Brashear 2, S. Stedman)

Summit boys 70, Spring Hill 39

S 14 20 23 13 70
SH 4 14 12 9 39

Summit (70) – Andrew Smith 5, Destin Wade 3, Bradley Stewart 14, Tre Hunter 6, Dominick Hollis 4, Konata Werts 18, Brady Pierce 7, CJ Jones 2, Aden Byrd 3, Tanner Shake 1, Marcus White 2, Graham Schneider 2, Alex Pollard 3
Spring Hill (39) – Jayden Davis 9, Ricola Alderson 2, Brytten Georges 12, Jaylen Rucker 10, Quintaveous Simmons 4, Blake Smith 2
3-pointers – Summit 8 (Werts 4, Steward 2, Pierce, Pollard), Spring Hill 5 (Georges 4, Davis)

Photos by Chris Yow / SM-Tn Sports

Summit slips to No. 10 in weekly wrestling coaches rankings

SM-Tn Sports

After debuting at No. 9 in the Tennessee Wrestling Coaches Poll and moving up a spot last week, Summit slipped to 10th in this week’s 12-team listing.

The Spartans, one of five Midstate teams ranked, improved on a third-place finish at the inaugural Yellow Jacket Invitational at Fairview with a runner-up showing at the second Franklin Invitational tourney this past weekend. Summit advanced five wrestlers to the finals, with Luke Justice and Ryan Smith winning titles at 170 and 285 pounds, respectively.

Baylor continues in the top spot, with Cleveland, Wilson Central, Christian Brothers and Bradley Central rounding out the top five as they did in each of the previous polls.

Also ranked are Father Ryan, Blackman and Oakland, with Beech, Centennial, Clarksville and Montgomery Bell Academy also receiving votes.

Now in its 29th year, the poll is primarily a measure of dual-meet strength with some consideration given to individual tournament strength. Votes are cast by a statewide panel of high school coaches and are based on a maximum power ranking of 144.

This week’s poll, with power ranking points and previous ranking, follows:

1 Baylor 141 1

2 Cleveland 133 2

3 Wilson Central 117 3

4 Christian Brothers 112 4

5 Bradley Central 96 5

6 Father Ryan 61 12

7 Blackman 59 6

8 McCallie 50 7

9 Pigeon Forge 46 10

10 Summit 42 8

11 Kingsport Dobyns-Bennett 38 9

12 Oakland 13 NR

Also receiving votes (listed alphabetically): Beech, Centennial, Clarksville, Heritage, Montgomery Bell Acad.

2021 state wrestling sites set: Next month’s state dual and individual wrestling championship venues were recently announced by the TSSAA.

With the Williamson County Ag Expo being utilized for COVID-19 testing, the Franklin facility is unavailable for the tournaments, which have been held there since 2010.

Instead, state duals will be held at four other sites in Williamson County – Centennial, Independence and Nolensville high schools and Mill Creek Middle School. The Class AAA duals tourney will feature eight teams (rather than 16), with four teams advancing to the Class A/AA, Division II and Girls events.

All four tournaments will be held on Saturday, Feb. 6, with the state individual tourneys to take place roughly two weeks later, on Feb. 18-20. Those will be held at the Chattanooga Convention Center, with the Class A/AA event scheduled for Thursday, Girls and DII on Friday and Class AAA on Saturday.

More information will be available on TSSAAsports.com as the details are finalized.

2020 Hardwood leaders

Boys scoring
(games, total points, points per game)

Andy Slaughter, Santa Fe820525.6
Gavin Burleson, Summertown1532421.6
Tanner Ham, Columbia Acad.1222118.4
Daniel Nicholson, Richland1118616.9
Q Martin, Columbia Central1830216.8
Cameryn Bass, Hampshire1016816.8
Trey Luna, Richland1118416.7
Kentra Frierson, Mt. Pleasant1321516.5
Landon Andrews, Culleoka1318814.5
Logan Helton, Richland79613.7
Hayden Headley, Zion Chr.1114313.0
Will Jackson, Columbia Acad.1012612.6
Skylar Trousdale, Summertown1518412.3
Cooper Parks, Culleoka1314911.5
Cameron Bell, Independence1415511.1

Boys 3-pointers
(games, total 3-pointers)

Cam Johnson, Columbia Central1839
Tanner Ham, Columbia Acad.1236
Gavin Burleson, Summertown1536
Trey Luna, Richland1134
Kentra Frierson, Mt. Pleasant1329
Landon Andrews, Culleoka1325
Andy Slaughter, Santa Fe823
Will Jackson, Columbia Acad.     1023
Omari Franklin, Columbia Central1623
Jett Montgomery, Independence1420

Girls scoring
(games, total points, points per game)

Jesse Jennings, Richland1126223.8
Josie Parks, Columbia Central1525917.3
Madi Lewis, Columbia Acad.1422015.7
Janiyha Riley, Columbia Central1418813.4
Delaney Noe, Summit1013313.3
Karlee Rowland, Hampshire1418213.0
Ellie Colson, Summit1518912.6
Hailey Jones, Summertown1820711.5
Kortney Rowland, Hampshire1415811.3
Kayla Stephens, Hampshire1414810.6
Emmy Bates, Santa Fe66110.2
Maci McKennon, Culleoka1111110.1
Breanna Dickson, Culleoka1212010.0
Kaley Campbell, Summertown181789.9
Rylee Long, Summertown181769.8

Girls 3-pointers
(games, total 3-pointers)

Ansley Burleson, Summertown1838
Delaney Noe, Summit1029
Averi Slaughter, Columbia Acad.1425
Kayla Stephens, Hampshire1423
Josie Parks, Columbia Central1523
Ryleigh Hamm, Columbia Central1721
Rylee Long, Summertown1821
Madi Lewis, Columbia Acad.1420
Kaley Campbell, Summertown1819
Emmy Bates, Santa Fe614
Hannah Collins, Culleoka1214

Winter sports upcoming

Monday
Basketball

Lincoln Co. girls at Columbia Central*, 5 p.m.
Columbia Acad. boys at Providence Chr.*

Tuesday
Basketball

Columbia Acad. at Christ Presbyterian Acad.*
Columbia Central at Shelbyville*
Grace Chr. boys at Zion Chr.*
Independence at Ravenwood*
Loretto at Summertown*
Richland at Mt. Pleasant*
Santa Fe girls at Culleoka*
Spring Hill at Dickson Co.*

Wrestling

Columbia Central, Tullahoma at Coffee Co.
Marshall Co., Nolensville, Summit at Spring Hill

Wednesday
Basketball

Summit at Spring Hill*

Thursday
Basketball

Cornersville at Richland
Summit at Page*

Wrestling

Independence at Spring Hill

Friday
Basketball

Columbia Central at Coffee Co.*
Hampshire at Culleoka*
Independence at Page*
Mt. Pleasant girls at Santa Fe*
Providence Chr. boys at Zion Chr.*
Spring Hill at Summit*
Summertown at Collinwood*
Webb-Bell Buckle at Columbia Acad.*

Saturday
Basketball

Columbia Acad. at Webb-Bell Buckle*

*district game
basketball games 6 p.m. start unless otherwise noted
schedule subject to change without prior notice

Weekend on the hardwood

Friday

Spring Hill girls 58, Franklin 50

S 21 18 4 15 58
F 10 13 18 9 50

Spring Hill (58) – Kat Carter 6, Cole Alderson 4, Prairie Stedman 12, Belle Brashear 7, Sierra Stedman 24, Jayce Brashear 5
Franklin (50) – Jean Costello 3, Brenna Swiger 6, Layla Gardner 8, Kate O’Neil 28, Regina Hammond 5
3-pointers – Spring Hill 6 (S. Stedman 3, P. Stedman, B. Brashear, J. Brashear), Franklin 6 (O’Neil 3, Costello, Gardner, Hammond)

Franklin boys 69, Spring Hill 37

S 4 11 7 15 — 37
F 28 10 10 21 — 69

Spring Hill (37) — Jayden Davis 4, Brytten Georges 6, Quintaveous Simmons 10, Kai’Seanne Brashear 15, Blake Smith 2
Franklin (69) — Taylor Spierto 2, Tom Fortner 11, Nick Magee 2, Reed Kemp 14, Aiden Smylie 13, Connor Beavon 5, Myers Tschintz 2, Davis Long 10, Matt Thurman 4, Mason Jones 6
3-pointers — Spring Hill 4 (Georges 2, Simmons 2), Franklin 8 (Fortner 2, Kemp 2, Smylie, Beavon, Long 2)

Saturday

Hampshire girls 43, Wayne Co. 40

W 10 17 4 9 40
H 10 17 2 14 43

Wayne Co. (40) – Savanna McClain 11, Charli Woodside 3, Jac Keaton 4, Lauren Bryant 11, Michaela Gallian 11
Hampshire (43) – Katie Shelton 3, Hailey Potts 5, Kortney Rowland 9, Ansley Stoner 2, Kayla Stephens 6, Kadence Stoner 3, Madison Cagle 2, Karlee Rowland 13
3-pointers – Wayne Co. 3 (McClain, Woodside, Bryant), Hampshire 4 (Stephens 2, Potts, Shelton)

Westmoreland girls 40, Summit 33

S 11 4 12 6 33
W 14 9 10 7 40

Summit (33) – Delaney Noe 17, Cydney Wright 4, Ellie Colson 7, Nicole Rizane 5
Westmoreland (40) – Mallory Cassety 5, Jordan Bandy 4, Reagan Hodge 6, Bayleigh Norman 4, Emma Write 4, Alana Eakle 17
3-pointers – Summit 4 (Noe 3, Rizane), Westmoreland 4 (Cassety, Hodge, Eakle 2)

Summertown boys 66, Mt. Pleasant 47

S 16 20 16 14 — 66
M 13 9 18 7 — 47

Summertown (66) — Skyler Trousdale 10, Grayson Burleson 14, Gavin Burleson 18, Grant Burleson 4, Kaden Trotter 4, Jake Smith 12, Zane Akins 4
Mt. Pleasant (47) — Keevan Cooper 3, Kentra Frierson 14, Tip Marlow 9, Chris Andrews 9, Chandler Hughes 8, Hardin Hughes 2, Kyler Baker 2
3-pointers — Summertown 11 (Trousdale, Gy. Burleson 2, Gv. Burleson 4, Gt. Burleson, Trotter, Smith 2), Mt. Pleasant 2 (Frierson 2)

Friday on the hardwood

Richland girls 66, Hampshire 47

H 12 9 18 8 47
R 19 19 12 16 66

Hampshire (47) – Kortney Rowland 9, Ansley Stoner 9, Kayla Stephens 5, Karlee Rowland 14, Katie Shelton 4, Madison Cagle 6
Richland (66) – Gracie Braden 5, Katie Garner 2, Jesse Jennings 32, Kristen Garner 8, Allie Garner 8, Shelby Higgins 11
3-pointers – Hampshire 5 (Cagle 2, Ko. Rowland, Stoner, Stephens), Richland 4 (Higgins 2, Kr. Garner, Jennings)

Summit girls 66, Dickson Co. 44

S 17 21 19 9 66
D 9 10 13 11 44

Summit (66) – Myah Kratzig 3, Delaney Noe 18, Bergen Allee 5, Claudette Runk 10, Cydney Wright 5, Ellie Colson 8, Jaidyn Ramzy 9, Nicole Rizane 8
Dickson Co. (44) – Anna Leatherwood 6, Ashley Jackson 11, Rylee Moore 2, Jada Davidson 2, AC Milam 20, Hanna Ingram 2
3-pointers – Summit 8 ( Kratzig, Noe 4, Allee, Runk 2), Dickson Co. 6 (Leatherwood 2, Jackson, Milam 3)

Summertown girls 90, Frank Hughes 23

S 33 23 21 13 – 90
F 6 0 9 8 – 23

Summertown (90) – Rylee Long 14, Ansley Burleson 13, Karlie Campbell 12, Reese Wilson 10, Hailey Jones 10, Kaley Campbell 10, Katie Burdette 8, Emily Brazier 8, McKenzie Runnels 3, Jenna Brazier 2
Frank Hughes (23) – Zayden Surratt 8, Brylie Johnson 7, McKenna Boucher 5, Isabella Beckham 3
3-pointers — Summertown 8 (Long 2, Burleson 3, Kr. Campbell 2, Kl. Campbell), Frank Hughes 2 (Boucher, Beckham)

Columbia Acad. boys 64, Zion Chr. 51

Z 15 9 11 16 — 51
C 21 15 14 14 — 64

Zion Chr. (51) — Max Brown 2, Jackson Hughes 13, Hayden Headley 10, Wesley Riggins 16, Ethan Yates 10
Columbia Acad. (64) — Tanner Ham 22, Chase Duncan 5, Hayden Morgan 10, Drew Butt 6, Ryan Bernath 3, Gabe Davenport 5, Griffin Cooper 13,
3-pointers — Zion Chr. 5 (Hughes 3, Headley 2), Columbia Acad. 9 (Ham 4, Duncan, Morgan 2, Bernath, Davenport)